Uwaga – groźna choroba – niedoczynność tarczycy

Niedoczynność tarczycy to coraz większy problem dotykający wielu ludzi. Sam problem jest dość skomplikowany, bo niedoczynność może się ujawniać w formie pierwotnej, wtórnej lub trzeciorzędowej, a co najistotniejsze każda z nich ma inne przyczyny, co daje również odmienne objawy. Najczęstszy przypadek to niedoczynność pierwotna, jaka bierze się z uszkodzenia tarczycy. Jak oceniają fachowcy, na całym świecie kłopot z tarczycą ma ponad 300 milionów ludzi, ale aż 50 procent może nawet nie zdawać sobie z tego sprawy. Jak sprawdzić czy i nas dotyczy ten kłopot?

Czym jest tarczyca?

sprawdzaj poziom hormonów

Autor: Libertas Academica
Źródło: http://www.flickr.com

To niewielki gruczoł, jaki można zlokalizować w środkowej części szyi. Przyczyny się jego pojawienia mogą być naprawdę różnorodne, najczęściej zaś spowodowane jest uszkodzeniem gruczołu tarczowego, często także się zdarza, że odpowiedzialna za tarczycę jest choroba przysadki lub guzy podwzgórza lub sarkoidoza. Jeśli chodzi o występowanie tej choroby w społeczeństwie, to na niedoczynność tarczycy częściej, bo aż pięciokrotnie zapadają kobiety niż mężczyźni. Możemy je odnotować co u piątej kobiety po 60. roku życia. Co do mężczyzn, to występuje u co 6., który skończył 74 lata. Niestety, niedoczynność tarczycy może także się przydarzyć przy urodzeniu. Tak zwana wrodzona niedoczynność tarczycy występuje w skali 1:4000 żywych urodzeń.

Niedoczynność tarczycy to ciężko rozpoznawalna choroba. Tego typu choroba rozwija się spokojnie, niepostrzeżenie, w sposób dyskretny.

Czy zszokował Cię opublikowany tutaj artykuł? Aby poznać zagadnienie wejdź tu i poznaj więcej szczegółów (http://www.margaretka-swietokrzyska.pl/pl/o-nas/) – na pewno będą dla Ciebie zaskakująco interesujące.

Jej początkowe objawy nie są zbyt charakterystyczne, dlatego wiele osób łatwo ją lekceważy. Często też wydarza się, że pacjenci leczeni są z powodu innych potencjalnych chorób, jak zbyt wysoki poziom cholesterolu, problemy z sercem czy stany depresyjne. By rozpoznać niedoczynność tarczycy i odnaleźć jej przyczynę, niezbędnym jest wykonanie tak zwanego Testu Obciążeń.

Pamiętaj, iż wizyta u endokrynologa to najlepszy sposób, żeby rozwiać każdą z dręczących Cię wątpliwości. Z jednej strony, może wyjdzie w badaniach, że nic Ci nie jest, a z drugiej, jeśli faktycznie cierpisz na niedoczynność, szybko wykryta przypadłość, to znacznie korzystniejsze rokowania w leczeniu. Jak znaleźć endokrynologa? Najlepiej przez internet, wpisując frazę w wyszukiwarkę internetową przykładowo opinie o endokrynologach z Warszawy. Zamiast myśleć, co się dzieje z Twoim zdrowiem umów się na wizytę, a będziesz dokładnie wiedział, czy to tylko Twoje zdenerwowanie czy coś więcej.

Co do najbardziej znanych objawów, trzeba wymienić: bardzo duże zmęczenie, senność, osłabienie, osłabiona koncentracja, problemy z pamięcią, słabsze włosy, problem z układem trawiennym (wzdęcia, zaparcia), zwiększająca się waga, chociaż raczej mierny, niska tolerancja na aktywność fizyczną.