Zezwólmy naszemu brzdącowi radować się podczas wykonywania zdjęć.

Fotografowanie dzieci, jako oddzielna specjalizacja fotografii, staje się coraz powszechniejsze. W wypadku komercyjnej sesji niemowlęcej lub dziecięcej, fotograf ma przed sobą niełatwe wyzwanie, jeśli oczywiście pragnie, by wartość fotek była satysfakcjonująca. Sesja fotograficzna dopiero co urodzonego niemowlaka albo małego brzdąca bynajmniej, nie należy do najłatwiejszych, miękkie materiały i dziecięcy wdzięk nie wystarczą.

świąteczna fotografia dziecka

Autor: Personal Creations
Źródło: http://www.flickr.com

Zdjęcia dzieci oraz noworodków to zaczarowany świat, ale ograniczany przez prawa rynku. Fotografia dziecięca to jeden z najbardziej absorbujących rodzajów sesji, jakie się zdarzają. Obojętnie, czy jest się zawodowym fotografem, początkującym, czy po prostu matką z aparatem dobrej marki – maluchy stanowią jeden z najbardziej wymagających wymiarów fotografii.

Porównaj – fotografia niemowlęca Łódź

Maleństwa poruszają się prędko, często nie reagują na pouczenia a propos pozowania, macają sprzęt i tworzą wokół siebie chaos. Kadrując zdjęcia powinniśmy się do nich dostosować. I sprawić by jednocześnie czuło się pewnie i bezpiecznie. W czasie seansu fotograficznego, można kierować swoje pomysły i namawiać dzieci do różnych rzeczy ale jednocześnie, musimy być elastyczni.

W trakcie sesji, nie należy wykonywać zdjęć od ręki. Na początku należy zdobyć ufność brzdąca, zanim stanie się coś naprawdę magicznego. Dobrze jest wybrać teren, w którym się dobrze orientują. Może to być: piaskownica przy ich domu, pobliski park lub ile kosztuje hulajnoga wyczynowa jakiekolwiek miejsce, w którym wcześniej się bawiły. Dzieciaki będą bardziej zrelaksowane i naturalne w znanym terenie. Ważne jest ażeby zniżyć się do ich poziomu, tak wielokrotnie jak to potrzeba.

aparat marki Canon

Autor: Chris Hoare
Źródło: http://www.flickr.com

Pozwala to doskonalej wejść w ich rzeczywistość. Robiąc zdjęcia z wysokiej perspektywy, traktuje się dzieci protekcjonalnie. Wykonując zdjęcia z perspektywy noworodka, uzyskujemy taki wizerunek świata, jaki one oglądają. Zdobywamy jego autentyczność. Ponadto dziecko będzie się czuło bezpieczeństwo . Zgodnie z niepisaną zasadą, warto w trakcie seansu fotograficznego wykonać kilka ujęć w zbliżeniu.