Zabawy dla malców z autyzmem – interesujący poradnik

Zabawa odgrywa istotne znaczenie w życiu wszystkich dzieci. Oprócz tego, że zapewnia dzieciakowi dobrej rozrywki, to na dodatek może mieć wpływ na jego rozwój zarówno sprawnościowy, a także umysłowy. W ten sposób ma ono szansę zyskiwać nowe umiejętności, a także nawiązać kontakty z kolegami. Myśląc o zabawie dzieciaków z autyzmem, powinniśmy wiedzieć przede wszystkim o tym, że wymagają one nieco innych metod rozrywki. Standardowe gry i zabawy mogą być dla nich niewłaściwe.

Dzieci z autyzmem potrzebują trochę zabawy każdego dnia. To pomoże im w rozwoju, nauce, jak również zdobywaniu nowych umiejętności. Oprócz tego poprzez zabawę można trochę urozmaicić ich życie społeczne i ułatwić kontakty z rówieśnikami. Pamiętajmy, że i zespół Aspergera nie świadczy o tym, iż dziecko musi zaprzestać zabawy.

Dziecko z piłką i miotłą

Autor: Phalinn Ooi
Źródło: http://www.flickr.com

Zwykle dzieci borykające się z autyzmem spędzają swój wolny czas realizując przeróżne zabawy stworzone przez samych siebie – więcej. Niejednokrotnie są to schematyczne, powtarzalne czynności. Bardzo chętnie bawią się klockami, układając piramidy, często bawią się samochodzikami, wprawiając je w rytmiczny ruch. Takie powielanie pewnych czynności w mniemaniu dziecka daje mu poczucie bezpieczeństwa, pozwala „zamknąć” się w swoim własnym świecie. Dzięki temu dzieci takie radzą sobie z niezrozumiałą rzeczywistością, unikają również konfrontacji z nią. Dorosłym czasami wydaje się, iż dobór gadżetów do zabawy niekiedy okazuje się dziwaczny, zupełnie nielogiczny. Zamiast pluszaków, wybierają sprzęty mechaniczne czy zwykłe przedmioty domowe.

dziewczynka na zjeżdzalni

Autor: Shannon
Źródło: http://www.flickr.com
Nierzadko się okazuje też, że używają przedmiotów zupełnie niezgodnie z ich przeznaczeniem.

Podoba Ci się tego rodzaju materiał? Jeżeli tak, to nim wyłączysz komputer, kliknij najpierw tu – ta witryna też na pewno wpadnie Ci w oko!

Dzieci autystyczne muszą jednak znać także inne zabawy, które wybierają najchętniej inne dzieci – doczytaj. Pamiętać jednak należy, że niezależnie od tego, jaką metodę rozrywki zaoferujemy dziecku, zawsze musi ono czuć się bezpieczne i dowartościowane. Różnorakie elementy trzeba wprowadzać do zabawy powoli i etapowo, żeby dziecko nie czuło się zestresowane. Dzieci autystyczne, albo cierpiące na zespół Aspergera, niezwykle chętnie obcują z takimi materiałami, jak piasek, woda, materiały o urozmaiconej fakturze. Rodzice powinni również dokształcać się w tym kierunku, by w ostateczności proponować dzieciom jak najlepiej dobrane zabawy.