Wspomnienia z lat dzieciństwa

Wielu to przyzna, że choćbyśmy przemieszczali się całe życie, choćbyśmy objechali cały świat, a nawet zapuścili się w przestrzeń kosmiczną są rzeczy, jakie będą przypominać nam o wspaniałości dotychczasowego życia.

Mogą to być miejscówki ze szczęśliwych okresu dziecięcego, czyli wspomnienia zapachów, kolorów, figur. Może to być barwa głosu ukochanej osoby lub paru metrów kwadratowych naszego mieszkania. Nie ma miejsca jak dom – ktoś kiedyś powiedział i jest to prawda. Nie ma także lepszych wabików oddziałujących na nasze zmysły niźli znane smaki. One potrafią dopaść nas wszędzie, gdziekolwiek poniesie nas życie.

Na uwagę zapracowały różnorodne specjały, często zaskakujące i dość oryginalne, jednakowoż każdy z nas ma własne wspominki i odczucia. Istnieją jednocześnie tego typu smaki o jakich wielu myśli z wielkim sentymentem. Weźmy przykładowo takie smaczne pączki. Kto nie lubi, ręka w górę? Widzę mało rąk w górze. Wspominasz jeszcze pierwszy raz, gdy zajadałeś się pączkiem, takiego z tradycyjnej piekarni, nie z marketu, takiego, który nie był osiągalny, jak w dzisiejszych czasach, tak po prostu, na jakiego czekałeś z utęsknieniem.

Czy myślisz o dokładniejszym poznaniu analizowanego tutaj materiału? Jeśli tak, to zweryfikuj stronę (https://bubucraft.pl/prezent-z-okazji-chrztu-swietego), która także z pewnością przykuje Twoją uwagę.

Gdybyś poczuł w tym momencie jego zapach co byś zrobił?

ciastka

Autor: Pink Sherbet Photography
Źródło: http://www.flickr.com

Wiedziony instynktem począłbyś go poszukiwać? Być może tak, na pewno wróciłbyś w czasy, kiedy pierwszy raz go posmakowałeś. Może byś zapomniał o tych dniach, ale pewnie kojarzyłoby Ci się to dobrze.

Z czego to wynika? Wiadomo, wszystko zapisane jest w mózgu. Identycznie, jak traumatyczne przeżycia uaktywniają się w różnych sytuacjach, nieprzyjemne doznania, które coś nam przypominają, podobnie te przyjemne doznania dają o sobie znać. Mózg zawiaduje całym układem nerwowym i jest odpowiedzialny za działanie zmysłów, także powonienia. Ciekawym jest, że niektóre firmy wyspecjalizowały się w takim zabiegu serwując na przykład przyjemną ścieżkę dźwiękową, która pomaga nam robić większe zakupy albo wypuszczając aromaty, które zachęcą nas do wstąpienia na coś dobrego. Dzieje się to w wielu miejscach, nieważne czy spędzamy wczasy nad morzem czy będąc w Warszawie może weszliśmy do jakiejś kawiarni na Kabatach, choćby takiej – w wielu tego typu miejscach, możemy być zaskoczeni znajomą ścieżką muzyczną, bliskim nam zapachem, co razem daje cudowny klimat. Chcąc czy nie, uczestniczymy w tej miłej dla nas, jak i dla właściciela lokalu grze.