W jakiej sytuacji trzeba wykonać badanie usg?

Wiele przyszłych matek zadaje sobie zapytanie: czy zbyt częste robienie USG może być niebezpieczne dla niemowlaka. kwestia nie jest taka oczywista, gdyż jak uzasadniają niektórzy kwestia nie jest jednoznaczna. Wiadomo bowiem, że w czasie badania są obecne fale ultradźwiękowe o niekonkretnym, raz wyższym, raz niższym natężeniu, a wszystko to zależne jest od rodzaju takiego typu badania. jednakowoż warto już na wstępie uspokoić, iż USG nie jest niebezpieczne dla zdrowia malucha. Oto dowód.

usg

Autor: Lech Karol Pawłaszek
Źródło: http://www.flickr.com
należy wiedzieć, iż badanie USG (usg Żywiec) robione jest na dwa sposoby. Jednym z nich jest sonda dopochwowa, drugą – brzuszna. jednakże, pierwsza jak i druga są pewne, nie powodują żadnych komplikacji. Czym się odróżniają? Jedynie tym, że sonda dopochwowa stosowana jest podczas pierwszego USG, a brzuszna w czasie następnych tego typu badań. USG – sprawdź jak wykonamy usg barku w nowej hucie – działa na takiej zasadzie, że wysyłane są ultradźwięki odbijające się od ciała noworodka, kolejno te same fale powracają do czujnika, dzięki czemu możemy podziwiać czarno-biały film na małym specjalnym monitorze. klasowe USG robi się wszędzie, wiadomo jednakże, że największa jego dostępność jest w dużych miastach, jak Warszawa, Kraków czy Gdańsk, ale także w mniejszych miastach znajduje się właściwy do tego aparatura.

Nie ma się co też obawiać, kiedy lekarz zdecyduje się zwiększyć ilość badań. To też nie ma wpływu na bezpieczeństwozdrowie noworodka. Standardowo badanie takie przeprowadzane jest u każdej kobiety w ciąży trzykrotnie w czasie ciąży, ale to, ile lekarz zaleci danej kobiecie zależne jest od indywidualnej decyzji. W przeważającej liczbie przypadków gdańsk usg dokonuje się między 11 a 14 tygodniem ciąży. kolejne zaś pomiędzy 18 – 22, ostatnie po 30 tygodniu ciąży.

podane okresy nie są przypadkowe. Pierwszy z nich (11-14 tydzień) to badanie genetyczne. To badanie wykluczyć ma definitywnie zespół Downa, defekty serca, a także inne zaburzenia genetyczne Już podczas tego wstępnego pomiaru można też przeanalizować wielkość malucha, pooglądać główkę oraz kończyny.

ciąża

Autor: Sara Neff
Źródło: http://www.flickr.com

następne badanie to okres między 18 a 22 tygodniem. Jego podstawowym zadaniem jest określenie czy rozkwit płodu następuje właściwie. W tym celu sprawdza się najistotniejsze narządy, serce, główkę. jednakowoż, to w trakcie tego typu badania dowiadujemy się czy na świat przyjdzie chłopczyk czy dziewczynka.

Ostatnie z badań, po 30 tygodniu ciąży polega na ustaleniu wagi oraz objętości płynu owodniowego. Sprawdza się też, jakie płód ma warunki w macicy, czy nie trzeba przypadkiem pomyśleć o wcześniejszym zakończeniu ciąży.

Czasami, jak wspomnieliśmy uprzednio, potrzeba częstszych analiz. Następuje to, kiedy u przyszłej matki pojawia się nadciśnienie lub cukrzyca. Dzieje się tak również, w momencie, gdy zauważalne były krwawienia, oraz w okresie noszenia ciąży bliźniaczej. Nawet w tym momencie nie ma co się obawiać USG, naszemu dziecku nic nie będzie.