W jaki sposób przygotować mieszkanie na przybycie małego obywatela?

Przybycie nowego członka familii wymaga przygotowania domku w sposób nadzwyczajny, tak by zapewnić maluchowi harmonijny rozwój. Nie oznacza to jednak konieczności dokonywania rewolucyjnych metamorfoz, nastręczających znacznych nakładów pieniężnych i dezorganizacji życia pozostałych członków familii.

dziecko z zabawką

Autor: Raoul Snyman
Źródło: http://www.flickr.com

Optymalna sytuacja to taka, gdy niemowlak ma osobny pokój ze swoim mikro środowiskiem – łóżeczko z dostępem minimum z dwóch stron jak też kącik do pielęgnacji – szafkę lub stolik z mięciutkim materacem do przewijania. Na półkach w zasięgu ręki matki trzeba ułożyć przedmioty nieodzowne do pielęgnowania jak też pieluszki, zaś w szafkach ubranka a także bieliznę pościelową. Nieodzowny jest również kubeł na śmieci jak też zużyte pieluchy jednorazowe.

Najczęściej niemowlę przebywa jednak w alkowie rodzicieli. Wtenczas trzeba tam urządzić kącik potomka, ażeby mama oszczędzała maksymalnie siły jak też (nasza strona) nie miała potrzeby wędrować po domu w poszukiwaniu nieodzownych rzeczy.

Pokój oseska lub alkowa z kącikiem noworodkowym muszą być jasne oraz proste do utrzymania w czystości. Jeżeli to wykonalne, z pomieszczeń tych trzeba wyeliminować niepotrzebne kobierce, grube zasłonki, wszystkie bibeloty jak też kwiaty doniczkowe. W domku trzeba utrzymywać taką temperaturę, ażeby lekko ubranemu dziecku nie było ani za zimno, ani zbyt gorąco. Temperatura optymalna dla bobasa to ok. 20-21 stopni, przy czym jej wahania nie powinny przewyższać 1-2 stopni.

Temperatura może zostać zwiększana na okres kąpieli. Nie powinno się układać dziecka blisko kaloryfera. Podczas słonecznych dni musimy zasłaniać okno, zabezpieczając potomka przed mocnym słońcem jak też regularnie wietrzyć wnętrze. W pomieszczeniu, w którym przebywa dziecko, nie są też wskazane klimatyzatory, ponieważ wydmuchiwany przez te sprzęty strumyk zimnego powietrza wywołuje miejscowe wahania temperatury.

szczęśliwe śpiące dziecko

Autor: Janpol
Źródło: Janpol

Ważna jest też cykliczność wszelkich bodźców, którymi poddawany jest noworodek. Określony rytm dobowy (relaks, zabawa, ablucja) upraszcza mu adaptację do nowych warunków i sprzyja harmonijnemu dojrzewaniu układu nerwowego. Ze środowiska malucha należy obowiązkowo usunąć dym tytoniowy oraz szkodliwe chemikalia. Łóżeczka dziecięce oraz pozostałe koniecznie akcesoria dla naszego potomka oferuje sklep delikatesy spożywcze dla dzieci online.