Uzależnienia – z całą pewnością jeden z najgroźniejszych problemów dzisiejszych społeczeństw

Nie czynią rozróżnień. Mogą dotyczyć każdego: przedsiębiorcy, sprzątaczki, „gwiazdy” dużego ekranu, piosenkarza, nastolatka. Wiek, płeć, wykonywana profesja, status społeczny nie mają tu najmniejszego znaczenia.
Statystyki mówią same za siebie.

zdrowia

Autor: Grupa Scanmed Multimedis
Źródło: Grupa Scanmed Multimedis
personel medyczny

Autor: muffinn
Źródło: http://www.flickr.com

Specjaliści ostrzegają: coraz więcej przede wszystkim młodych ludzi boryka się z różnego rodzaju nałogami. Dla sporej części z nich „ostatnią deską ratunku” jest z całą pewnością terapia – zobacz – odwykowa. Jej zasadniczy cel to wskazanie choremu innych metod radzenia sobie z problemami codzienności niż korzystanie z używek. Nierzadko bowiem właśnie narkotyki, alkohol albo gry komputerowe stają się doskonałą „drogą ucieczki” od zwykłej rzeczywistości, napięcia, sytuacji, jakim nie jesteśmy w stanie sprostać, lekarstwem zagłuszającym strach, wstyd, brak pewności siebie, itd. Łatwo ulec pokusie i zatracić granicę. Nałóg to przebiegły wróg który niezauważalnie staje się częścią naszego życia i nim zdołamy się spostrzec, niweczy wszystko, co stworzyliśmy.
Dobrze byłoby spostrzec, iż terapia uzależnień (sprawdź to) stanowi niezwykle żmudny proces wymagający systematyczności i olbrzymiej dozy wysiłku zarówno ze strony samego zainteresowanego jak i ludzi, którymi się otacza: rodziny, znajomych. Abstynencja na przekór pozorom wcale nie kończy walki z nałogiem. Uzależnienie towarzyszy nam albowiem do końca życia. Już zawsze należy się pilnować. Każdego dnia.