Suknie komunijne. Maj to dla wszystkich drugoklasistów niezwykły okres

Maj to dla wszystkich dzieci w drugich klasach wyjątkowy czas, ponieważ wtedy właśnie jest najważniejsza uroczystość w ich dotychczasowym życiu, to znaczy przyjęcie pierwszej komunii. Przygotowania do niej trwają w zasadzie od początku drugiej klasy. W zależności od księdza, mającego z dziećmi religię do nauczenia i pozdawania będzie określony przedział materiału, ale najczęściej jest on dobrany w taki sposób, że w zasadzie żaden uczeń nie powinien mieć z tym większego problemu.

sukienka komunijna

Autor: LisaThumann
Źródło: http://www.flickr.com
Przed samą komunią świętą dzieci muszą się jeszcze nauczyć jak się spowiadać, odbywają parę prób i w tak naprawdę są gotowe na nadejście tego wyjątkowego dnia.

Ale podczas przygotowania do komunii swojego dziecka sporo pracy mają również dorośli. Drugoklasista musi wszystkiego się nauczyć, co jest wymagane przez księdza, za to zadaniem dorosłych jest zorganizowanie dziecku przyjęcia rodzinnego. Ostatnie lata pokazują, że podejście do tego dnia w wielu kręgach zmieniło się ogromnie.

Do niedawna jeszcze przyjęte ogólnie były niewyszukane ubiory a następnie obiad z rodziną. Lecz dla niejednego rodzica komunia ich dziecka to był pretekst do pokazania swoich możliwości finansowych. Wyszukane przyjęcia w restauracjach, najdroższe upominki to całkowite zanegowanie idei tego dnia. Na szczęście w wielu parafiach to zjawisko zostało dostrzeżone, i w takim przedziale, w jakim są na to możliwości, księża zaczynają się starać ograniczyć zapędy dorosłych (dodatkowe info).

sukienka komunijna

Autor: kabeto jamaica
Źródło: http://www.flickr.com

Przede wszystkim wyznaczają oni jasne zasady co do strojów komunijnych. Jeśli chodzi o chłopców, to raczej problemów z tym nie ma, gdyż z reguły ubierają oni w białe alby lub garnitury, a w tym przypadku trudno o jakieś większe ekstrawagancje. Zupełnie odmiennie sprawa się ma jeśli chodzi o dziewczynki. Zdarzały się przypadki, że suknie komunijne niektórych dzieci były droższe niż niejedna ślubna suknia.

Dochodził do tego fryzjer, kosmetyczka i trochę biżuterii i taka komunia stawała się naprawdę wystawna, co zupełnie zaprzeczało idei jaką ma mieć ten dzień. Gdy uczniowie będą miały dokładnie takie same stroje, to kłopot z tym jest dużo mniejszy, nie powinno być wtedy niepotrzebnego porównywania, kto będzie miał droższą sukienkę komunijną.

Pragniesz poczytać więcej na ten temat – z pewnością zaintryguje Cię bieżąca publikacja (www.jednosc.pl/), którą przygotowaliśmy z myślą o Tobie. Po więcej informacji kliknij w link.