Słodkości czyli coś, co kochają dzieci i dorośli

Trudno wyszukać kogoś, kto nie nie przepada za słodkościami – niemalże każdy człowiek posiada jakieś swoje ulubione czekolady, batony, cukierki i wiele innych. Szczególnie najmłodsi uwielbiają słodycze; po części wynika to z tego, iż dzieci mają znacznie więcej kubków smakowych które odpowiedzialne są za odczuwanie słodkiego smaku. Jednakże można mieć wrażenie, że również większość starszych osób tak ma. Zawierające cukier przekąski są przez nas chętnie kupowane na podwieczorek albo też na drugie śniadanie.

saletra potasowa

Autor: liketearsintherain’s buddy icon
Źródło: www.flickr.com
W Polsce, podobnie, jak w różnych krajach europejskich, działają tacy sami producenci jeżeli rozchodzi się o słodycze. Z tego powodu w gruncie rzeczy półki w naszych marketach mają niemalże tę samą zawartość. Wszyscy znamy, czy to z reklam w telewizji czy półek sklepowych takie marki, jak Ferrero – wytwórcę na przykład Nutelli czy także niezwykle popularnego Ferrero Rocher, Haribo – jaki najbardziej zasłyną z wytwarzania owocowych żelowych miśków albo i markę Prince Polo, jaka oferuje chrupiące wafle oblane czekoladą w wielu rodzajach a także smakach – To tylko wybrane przykłady marek, jakie na pewno zna każda osoba, która z przyjemnością robi sobie pyszną przerwę z ulubionym batonikiem. Przywołany tutaj konsensus, iż praktycznie w każdym kraju można dostać nasze ukochane słodycze ma i dobre i złe strony: z jednej praliny Ferrero, żelki owocowe Haribo albo wafle Prince Polo są wszędzie dostępne, z drugiej – zapominamy o naszych regionalnych przysmakach.

Pomimo że w tak lubianych przez wszystkich słodyczach znaleźć można sporo niezdrowych dodatków, można mieć absolutną pewność, że nigdy nie znajdzie się w nich bardzo toksycznego związku chemicznego, którym jest saletra potasowa. Cóż to takiego? To znany od wielu lat związek chemiczny, który na bogate zastosowanie szczególnie w przemyśle paliwowym, wytwarzaniu wędlin, oraz rolnictwie. Saletra potasowa to właściwie azotyn potasu – saletra to jedynie określenie zwyczajowe. Związek ten to niezwykle mocny utleniacz, z tego powodu stosuje się go w działaniach wiążących się z wytwarzaniem czarnego prochu. W przemyśle mięsnym sprawdza się on jako konserwant, a wymieszany z cukrem jest podstawowym elementem paliwa w samodzielnie tworzonych materiałach pirotechnicznych – odwiedź.