
Zabieg nie trwa długo, trwa około 10 do 30 minut, a wykonywany jest w znieczuleniu ogólnym. Co ważne, po zabiegu pacjent nie musi zostawać w szpitalu, po kilku godzinach jest już w domu. Kiedy w ogóle należy wykonać artroskopię kolana?
Najczęściej dzieje się tak po urazach stawu kolanowego. Zaliczają się do nich: uszkodzenie więzadeł krzyżowych, uszkodzenie łąkotek czy złamanie chrzęstno-kostne. Taki zabieg także jest potrzebny w przypadku przewlekłych dolegliwości kolana, do których można zaliczyć: choroby chrząstki stawowej, choroby błony maziowej albo liczne wysięki stawu kolanowego. Artroskopia też jest konieczna celem leczenia stanu zapalnego kolana lub usuwania ciał wolnych kolana. Jakie badania są nieodzowne, by zaliczyć dany przypadek do zabiegu artroskopii kolana? Właściwie wystarczające jest badanie kliniczne specjalisty ortopedy. Jeśli pojawią się wątpliwości na tym etapie badania, wykonuje się rezonans magnetyczny, zdjęcia rtg, USG. W czasie zabiegu możemy usunąć ciała wolne ze stawu, przyszyć albo usunąć uszkodzoną łąkotkę, wygładzić chrząstki stawowe. Więcej na
Można również zlikwidować fałdy błony maziowej, wypłukać staw kolanowy albo dokonać rekonstrukcji więzadła krzyżowego przedniego. Niektórzy ponadto są zdania, że bardziej korzystny od artroskopii kolana jest zabieg z „otwarciem” kolana. To oczywiście nieprawda, bo po artroskopii przede wszystkim występuje zdecydowanie mniejsza ilość powikłań, jest również znacznie krótszy okres rehabilitacji. To znaczy, że operowany szybciej powraca do swoich normalnych zajęć. Prawie niewidoczne są także blizny po operacji, a co także ważne, pacjent nie musi pozostawać w szpitalu, ponieważ już po paru godzinach może powrócić do domu.