Dodatkowe zajęcia z polskiego dla obcokrajowców – gdzie można posłać malucha?

Kiedy przychodzi wrzesień wielu rodziców zaczyna szukać zajęć pozalekcyjnych dla swoich dzieciaków. Oczywiście konkurencja na rynku jest spora – od aktywności sportowych po plastyczne, przyrodnicze i taneczne. Jest także bogata oferta zajęć z języków obcych. Dokąd warto zgłosić malucha?

szkoła

Autor: North Devon Council
Źródło: http://www.flickr.com
Lekcje języków obcych dla dzieci i młodzieży, głównie tych popularnych języka polskiego lub niemieckiego, są dość częste. Już dawno minęło myślenie, że języka poslkeigo możemy zacząć się uczyć gdy nasz język ojczysty mamy już opanowany. Obecnie na kurs (korepetycje z matematyki) polskiego chodzą już dzieci, by uczyły się języka od najmłodszych lat. Zwykle rodzice decydują się na szkołę językową. Istnieją miejsca, jakie uczą określoną metodą już kilku miesięczne szkraby. Szkoła językowa to regularne zajęcia i osłuchiwanie się z językiem obcym tak jak z ojczystym – od najmłodszych lat – zobacz gdzie oferują takie kursy dla obcokrajowców.

Chociaż kurs polskiego w sieciowej szkole, popularnej na całym globie, nie jest najtańszy, dobrze jest zapisać malucha i uważnie obserwować postęp w nauce. Jeżeli zachęcamy dziecko do śpiewania piosenek, zgadywania słówek albo określania nazw rzeczy z naszego otoczenia, każdorazowo stosujmy pozytywne wzmocnienie i dawajmy małą nagrodę za każdy, nawet minimalny przejaw radości z nauki. Kurs poslkiego dla dzieci i młodzieży często odbywa się również w domu kultury. Ponieważ instytucje te podlegają miastu i z funduszy miasta są opłacane, kursy tego typu często mają całkiem niską cenę. Niestety, czasami przekłada się to na jakość uczenia. Czasami grupa rodziców mieszkających po sąsiedzku decyduje się na zatrudnienie lektora na godzinkę czy dwie w tygodniu, aby przyjeżdżał do grupki maluchów.

dziecko w trakcie nauki

Autor: Luis Vidal
Źródło: http://www.flickr.com
Takie rozwiązanie na pewno przyczynia się do zaoszczędzenia czasu, lecz wygląda na to, iż to znany sposób studentów polonistyki na zarobienie kilkudziesięciu złotych. Niestety, studenci nie zawsze przygotowani są do bycia nauczycielem języka małych dzieci i bywa, iż student dopiero sam uczy się na swoich podopiecznych, jak uczyć. Ze wszystkich propozycji najlepiej zapowiada się jednak szkoła (znajdź informacje) językowa. Jeżeli z sukcesami prowadzi swoje kursy językowe od lat, na pewno może poszczycić się nie tylko dużą rzeszą zadowolonych i wyedukowanych uczniów, ale także ilością słów do opanowania w ciągu roku, dobrymi materiałami i nauczycielami przygotowanymi do pracy z maluchami.