Opieka rodziców i wychowawców nad chorym dzieckiem

Niepełnosprawność należy do problemów, o których obecnie mówi się coraz częściej. Jest to na pewno pozytywna tendencja, bowiem o tej sprawie należy mówić bardzo dużo, w pierwszej kolejności o tym, jak można niepełnosprawnym osobom pomagać na co dzień. Występuje dużo rodzajów niepełnosprawności, przede wszystkim może być ona fizyczna lub umysłowa. Czasami wynika to z choroby nabytej lub z przeżytego wypadku, czasami do głosu dochodzą wady wrodzone.

Dzieci

Autor: harmon
Źródło: http://www.flickr.com
W przypadku niepełnosprawnych dzieci zawsze jest to tragedia dla rodziców, którzy nabywają wiedzę, jak z tą sytuacją sobie radzić. Jednym z najbardziej istotnych elementów jest dostosowanie codziennych czynności i ich rytmu do potrzeb niepełnosprawnej pociechy. W zależności od typu i poziomu niepełnosprawności bowiem pociecha nie jest w stanie wykonywać części standardowych czynności. Przykładowo pociechę z niepełnosprawnością ruchową trzeba systematycznie zabierać na spacery w wózku inwalidzkim. Występują również takie choroby, w wyniku których rodzice zmuszeni są wyręczać pociechę praktycznie w każdej czynności.

Współpraca rodziców z wychowawcami i lekarzamiJeżeli chodzi o niepełnosprawność ruchową, najczęściej niezbędny jest regularny kontakt z lekarzem, a często również ze specjalistami od rehabilitacji. Z kolei schorzenia umysłowe wymagają odmiennego postępowania w przypadku każdego dziecka. Na przykład ćwiczenia dla dzieci autystycznych przebiegać będą zupełnie inaczej niż te skierowane do najmłodszych z zespołem Downa. Jeżeli dziecko uczęszcza do szkoły, korzystnie, by była to wyspecjalizowana placówka, mogąca zagwarantować mu odpowiednią opiekę.

Wolne chwile spędzane z dziećmiPodobnie jak w sytuacji zdrowych dzieci, również opiekunowie pociech dotkniętych chorobami powinni spędzać z nimi tyle czasu, ile się da. Dla dzieci chorych jest to bardzo ważne, w szczególności gdy choroba powoduje, że dziecko wymaga stałej pomocy. Ten czas powinny wypełniać uśmiech (polecamy rentgen zębów kraków) i życzliwość, tak by dziecko czuło się dobrze pomimo swej choroby.

Po znacznie więcej szczegółów serdecznie zapraszam na tęstronę www. Nie wahaj się – poszerz wiedzę na temat omówiony w artykule.

Przykładowo wpisując w wyszukiwarkę internetową hasło „zabawy dla dzieci autystycznych” można odszukać sporo porad w kwestii pożytecznego i miłego spędzania czasu z dzieckiem chorym na autyzm.