Nowoczesne techniki stosowane w okulistyce, podstawowe wiadomości o laserowym korygowaniu wzroku

Oczy są bardzo ważnym organem dla wszystkich, to one właśnie dają nam ogromną ilość informacji o otaczającym nas świecie. Jednak są również organem wrażliwym na zaniedbania, a niestety współczesne życie raczej nie oszczędza wzroku.

Zdrowe oczy

Autor: www.s-lab.pl
Źródło: www.s-lab.pl
Bardzo duża liczba godzin spędzonych napatrzeniu się w komputer albo – okulus.pl telewizor, nieodpowiednie oświetlenie oraz nie robienie profilaktycznych badań powodują, że u wielu ludzi pojawiają się rosnące kłopoty z ostrością widzenia. Takie zjawisko to ma również przyczyny naturalne, po prostu wraz z wiekiem narząd wzroku działa coraz słabiej i konieczne jest jakieś jego wsparcie. Do niedawna jedyną dostępną metodą było używanie szkieł kontaktowych albo okularów.

Nadal jest to najbardziej popularny sposób na radzenie sobie przy kłopotach z widzeniem, ale wymaga noszenia bez przerwy czegoś na sobie, co nie w każdym przypadku będzie praktyczne i wygodne. Jednak rozwój najnowocześniejszych technik medycznych spowodował, że również w dziedzinie korekcji wzroku pojawiły się zupełnie nieznane wcześniej możliwości na przykład zabieg ortokorekcji. Od prawie dwóch dekad tysiącom pacjentów na całym świecie pomaga korekta wzroku laserem z gdańska. Zabieg ten pozwala na zupełne wyeliminowanie konieczności zakładania okularów czy szkieł kontaktowych, i można przy jego pomocy poradzić sobie z większością często pojawiających się wad.

okulary

Autor: Maria Teresa Ambrosi
Źródło: http://www.flickr.com
Korekcja jest wykonywana za pomocą odpowiedniego lasera, który usuwa bardzo cienkie warstwy z rogówki, ustalając w ten sposób jej kształt. Najistotniejsze przy tym jest przekształcenie jej w taki sposób, aby promienie skupiały się na siatkówce i dawały bardzo wyraźny obraz. Tu ogromną rolę pełni ma doświadczony lekarz, który będzie przeprowadzał zabieg. Laser to jedynie precyzyjne urządzenie w jego dłoni, lecz to właśnie okulista jest odpowiedzialny za dokładne sprawdzenie wady pacjenta i dopasowanie właściwych parametrów pracy urządzenia. Przy dobrze przeprowadzonej korekcji rogówki w zasadzie można zupełnie wyeliminować konieczność noszenia okularów albo szkieł, co na pewno jest dużym komfortem dla każdego mającego problemy z widzeniem.