Nieodłącznym elementem większości osiedli stały się place zabaw

Często spotykanym elementem wielu osiedli są placyki zabaw, na jakich dzieciaki mogą oddać się temu, co lubią najbardziej, czyli niczym nieskrępowanej zabawie. Wiele lat temu wyposażenie takich placyków zrobione było ze stalowych elementów, a zainstalowane było to wszystko na asfaltowej nawierzchni.

plac zabaw dla dzieci

Autor: Poul-Werner Dam
Źródło: http://www.flickr.com
Obecnie sprzęty takie są dużo bardziej bezpieczne, zamiast asfaltu i betonu zaczęto używać tartanu albo innego miękkiego podłoża, a nad sprawnym działaniem wszystkich zabawek powinna czuwać jakaś osoba za to odpowiedzialna. Lecz praktycznie wszystkie dobrze wykonane urządzenia sporo kosztują, więc wielu ludzi planujących otworzyć taki placyk może się skusić, żeby ograniczyć nakłady kosztem bezpieczeństwa dzieci. Dlatego też budowa placów zabaw jest ściśle ustalona przepisami prawnymi, a ich nieprzestrzeganie może się wiązać z nieotrzymaniem zgody na użytkowanie zabawek, a niekiedy i finansowymi karami. Z tego też powodu biorąc się za projektowanie placyku zabaw bezwzględnie trzeba wybierać sprawdzonych dostawców (MagicNets – budujemy place dla dzieci), którzy mają atestowane produkty. Pozwoli to uniknąć formalnych problemów, a co najważniejsze zagwarantuje bezpieczeństwo bawiących się dzieci.

plac zabaw

Autor: Brisbane City Council
Źródło: http://www.flickr.com
Place zabaw – kochane są przez dzieci, ale to na dorosłych spoczywa zagwarantowanie im tam bezpieczeństwa. Jeżeli ktoś planuje zbudować plac zabaw na swoim osiedlu, to na samym początku musi znaleźć teren, na którym będzie wykonana inwestycja. Warto zadbać o dobre ogrodzenie, które uniemożliwi wejście zwierząt, uniknie się wtedy problemów z ich odchodami. W celu zaprojektowania takiego placyku powinno się wynająć firmę, która będzie w tym miała sporo doświadczenia, a przede wszystkim sprzedaje urządzenia z odpowiednimi atestami. Warto zadbać o to, aby podłoże było miękkie, odpadnie wtedy wiele stłuczeń i zadrapań. Lecz postawienie placyku, który będzie bezpieczny to dopiero początek, bowiem trzeba się nim będzie bez przerwy opiekować. Niezbędne będą regularne przeglądy, podczas których kontroluje działanie i stan techniczny zabawek na placyku i naprawia te, które uległy uszkodzeniu. Tylko przez takie działania dzieciaki będą się mogły bezpiecznie bawić, a przecież to jest najważniejsze.