Niedoczynność tarczycy to zespół chorobowy wynikający z zupełnego niedostatku hormonów tarczycy

Tarczyca to narząd, który leży tuż poniżej krtani. Dolega do tchawicy, zbudowana jest z dwóch płatów, które połączone są węziną. Narząd tarczycy produkuje hormony: tyroksynę oraz trójjodotyroninę. Hormon tarczycy, generalnie odpowiada za metabolizm i termogenezę, naszego organizmu. Dzięki nim dochodzi do łączenia i katabolizmu, czyli rozpadu białek. Ponadto mają wpływ na rozpad tłuszczy . Dzięki temu procesowi transportowane są kwasy tłuszczowe biorące udział w procesach metabolizmu i termogenezy. Tworzenie i wydzielanie hormonów narządu tarczycy jest regulowana przez przysadkę mózgową. Niekiedy, może stać się tak, że ta regulacja zostanie zaburzona. Wówczas mówimy o nadczynności i niedoczynności tarczycy.

szczegołowe informacje

Autor: Bird&Co
Źródło: Bird&Co
Choroba niedoczynności tarczycy może być wywołana zaburzeniami tarczycy, wtedy mówimy o niedoczynności pierwotnej oraz chorobami przysadki i podwzgórza. Jakie są najczęściej występujące powody niedoczynności tarczycy? Najczęstsze przyczyny to zapalenie tarczycy, nieobecność jodu w organizmie, branie pewnych leków, stan po zabiegu operacyjnym wycięcia całkowitego lub częściowego tarczycy, hipoplazja tarczycy.

choroba (polecamy dentysta kraków) niedoczynności hormonu tarczycy może być również wrodzona. Dodatkowo może objawić się ona w zespole niedoczynności przysadki oraz chorobach podwzgórza. Jakie są wówczas wielkości hormonów? Natężenie tyroksyny jest zmniejszone, poziom trójjodotyroniny może być prawidłowy lub pomniejszony. Inne badania, które w połączeniu z obrazem klinicznym, mogą przekonywać lekarza do postawienia rozpoznania niedoczynności tarczycy, to zbyt wysoki poziom cholesterolu.

Jakie są objawy niedoczynności tarczycy? Najczęstsze niepokojące

tarczyca

Autor: Bird&Co
Źródło: Bird&Co

oznaki niedoczynności narządu tarczycy to ospałość, spowolnienie i zmniejszenie tolerancji wysiłku – idź na stronę. Skóra chorych jest sucha, szorstka, zimna.

Omawiana na tej podstronie problematyka jest dla Ciebie godna zainteresowania? Jeśli tak, to kliknij tutaj i zobacz poza tym więcej na temat!

Włosy mają skłonność do wypadania, a paznokcie do łamania się. Pacjenci uskarżają się na uczucie chłodu, zaparcia, przyrost masy ciała. Lekarz w badaniu często stwierdza tzw. obrzęk podskórny, wówczas dochodzi do pogrubienia rysów twarzy, obrzęku powiek, dłoni. Ponadto spowolniona jest czynność serca, spłycone są oddechy, głos jest matowy, ochrypły. Kuracja choroby niedoczynności hormonu tarczycy polega na substytucji jej hormonów.

Porcja hormonów jest dobierana indywidualnie dla każdego pacjenta. Choroby hormonu tarczycy to częste schorzenia. Pacjenci zawsze powinni znajdować się pod opieką endokrynologa i stosować się do jego zaleceń, bowiem nieleczone choroby hormonu tarczycy mogą doprowadzić do bardzo poważnych następstw i powikłań .