Najmniej kłopotliwe zwierzę dla dziecka

Dziesiątki opiekunów zastanawia się, czy zgodzić się na prośby pociechy o zwierzątko. Czy jest to rozsądny pomysł? Czy warto sprezentować dziecku zwierzę? Jakie są dobre i złe strony takiego zakupu? No i jakie zwierzę będzie trafnym wyborem?

Akwarium

Autor: sxc.hu
Źródło: sxc.hu

Dziecko nie myśli o problemach z utrzymaniem pupila. Po prostu chce, by podobnie jak przyjaciele z osiedla posiadać też zwierzątko i móc się nim pochwalić. Przed podjęciem decyzji o zakupie zwierzaka, powinno się przeprowadzić odpowiednią rozmowę z pociechą. Na pewno należy uświadomić mu, że to przede wszystkim obowiązek. Samo zastosowanie określenia obowiązek jest niewystarczające, dlatego trzeba dokładnie przedstawić listę obowiązków związanych z zadbaniem o nowego członka rodziny.

Kolejną istotną sprawą, którą należy wyjaśnić dziecku jest fakt, że zwierzę to nie zabawka. Dziecko powinno wiedzieć, że zwierzęta również odczuwają ból.

Który zwierzak najlepszy?

Akwarium

Autor: sxc.hu
Źródło: sxc.hu

Każdy ma swoje wady i zalety. Przy kupnie psa (polecamy e-hunter smaczki dla psa) pojawi się obowiązek wyprowadzania na spacery, ale dziecko będzie mogło się z nim pobawić. Mniej kłopotliwy wybór, to np. rybki – opowiada nam pan Zbigniew, obsługujący w sklepie akwarystycznym. Przy kupnie rybek czeka nas rzecz jasna regularne czyszczenie akwarium, ale na pewno będzie ładnie wyglądać. Wyszukajmy, by zobaczyć szeroką ofertę.
W akwarium można trzymać nie tylko rybki, ale żółwia. Jest wiele odmian, różniące się wyglądem. Zazwyczaj do ich hodowli nadają się takie akwaria proste.

Z innych interesujących zwierząt mamy ptaki takie jak papugo. Jeżeli chcemy zwierzę, z którym dziecko będzie mogło się pobawić, to dobrym wyborem będą króliki miniaturki.
Zwierzę z jednej strony to problem. Są to różne wydatki i obowiązek dbania o czystość klatki czy akwarium, spacery itp. Jednak jest to znakomita okazja dla dziecka, by nauczyło się odpowiedzialności.

Źródło: http://www.opti24.pl/