Metody terapii jąkania u dorosłych

W 2011 w kinach panował film „Jak zostać królem”, który dochrapał się paru Oscarów i ogromnego uznania na całym świecie. Zawierał on historię króla Jerzego VI, posiadającego męczącą wadę wymowy. Bojąc się przemawiać przed rzeszą swych obywateli, monarcha postanowił zatrudnić logopedę. terapia jąkania okazała się sukcesem i monarsze udało się ograniczyć nieznośne jąkanie.

Mowa

Autor: http://sxc.hu
Źródło: http://sxc.hu

Lekarz z oscarowego obrazu korzystał z osobistej intuicji. W czasie kilku dekad wiedza medyczna i psychologiczna uczyniły ogromny postęp i obecnie dostępnych jest wiele technik leczenia jąkania u dorosłych i dzieci. Są podzielone na trzy kategorie, przypatrzmy się im bliżej.

Do pierwszej grupy zalicza się analiza jąkania, czyli skorzystanie z nagrań osoby z wadą wymowy, żeby zrozumiała swoją wadę i starała się ją zwalczać. Kolejny sposób to technika cienia, w której jąkający usiłuje naśladować tonację wysławiania się terapeuty, powtarzając za nim wyczytywane słowa. Bardziej złożona jest metoda Frazera, w której badacz sformułował wskazówki dla ludzi z wadą, potrafiące po jakimś czasie używania wyeliminować wadę. Ostatnią metodą z tej grupy jest metoda Froeschelsa, radząca pacjentowi, by zuł w trakcie mówienia i nie przestawał o przeżuwaniu myśleć, co ma wspomagać skupienie na wymowie.

Jak ochronić dłonie, stopy i usta zimą?

Autor: http://www.sxc.hu
Źródło: http://www.sxc.hu

Kolejną grupę rozpoczyna technika Gutzmana, czerpiąca trochę z ćwiczeń oddechowych dla artystów scenicznych i piosenkarzy. Metoda Shechana zaś opiera się na odpowiednich przerwach i intonacjach trudnych słów, tak samo jaksposób Schwartza. Terapia (zobacz również fala uderzeniowa) startu mowy skupia się na dobrym napinaniu narządów mowy. Nieco inaczej do problemu podchodzi technika, w której zaleca się leczonemu wyśpiewywanie słów – w takiej sytuacji wada zanika.

W finalnej kategorii jest trening negatywny, czyli powtarzalne symulowanie jąkania, które w końcu pozwoli je zlikwidować. leczenie jąkania może zawierać także różnego rodzaju medykamenty uspokajające i relaksujące, jednak efekt jest chwilowy. Najbardziej kontrowersyjną techniką jest hipnoterapia.

Co w sytuacji, gdy konieczny jest nam neurologopeda albo logopeda Anna Szerszeńska? Najprościej skorzystać z internetu i wklepać do Google frazę np. „logopeda Warszawa” i dobrać z bogatej listy ofert.