Materiały na sezon jesienno-zimowy – najciekawsze trendy.

Wełna to naturalne włókno, pozyskiwane z okrywy włosowej owiec, wielbłądów, królików a także innych zwierząt. Wełniane włókno posiada charakterystyczne cechy (np.: łuskowatość, karbikowatość, ma także lanolinę), dzięki którym nadaje się świetnie do wytwarzania wysokiej jakości produktów tekstylnych. Wełna owcza pozyskiwana przez strzyżenie owiec, zwana również runem, stanowi świetny surowiec włókienniczy do fabrykacji wysokiej jakości materiałów, dzianin oraz włóknin. Na Bliskim Wschodzie produkty z wełny wytwarzano już w starożytności. Dobrej próby wełnę, niezwykle delikatną, puszystą, o cieniutkich włóknach, długości od okołu 4 do 12 centymetrów, uzyskuje się z owieczek rasy merynos.

sweter wełniany

Autor: bobbi vie
Źródło: http://www.flickr.com
wełna gotowana gotowana jest to materiał o bardzo szerokim zastosowaniu w krawiectwie. Jest mięciutka, niezwykle miła w dotyku, elastyczna, lejąca. Jest w użytkowaniu tkaniną nadzwyczaj ciepłą, a równocześnie przewiewną ze względu na swój wełniano-wiskozowy skład. Wełna gotowana jest odpowiednia na suknie, żakiety ale też na płaszcze zimowe (po uprzednim ociepleniu), czapki, szaliki, sweterki. Aksamitna budowa supełkowa surowca przypomina wełnę buckle, jest od niej jednakże troszeczkę cieńsza, ale tak samo ciepła. Wełna gotowana jest surowcem niezmiernie dobrze układającym się, prostym w szyciu a także godnym polecenia. Wełna gotowana odróżnia się tym od zwyczajnej wełny (www.lamalama.pl/), iż po obróbce cieplnej kurczy się, dzięki czemu jest w wyższym stopniu zbita. Takowa wełna jest więc cieplejsza (dobrze sprawdza się przy niskich temperaturach), bardziej odporna na zabrudzenia jak też nie powoduje wielu reakcji alergicznych (np.:swędzenie), co zwyczajna wełna –

garsonka
To idealny kompan na jesień oraz zimę. Wełna parzona to gruba, a równocześnie bardzo mięciutka, wysokiej próby tkanina. Poprzez swój splot powoduje, że uszyte z niej stroje są nadzwyczaj oryginalne, niebanalne jak i ponadczasowe. Wełna parzona posiada kapitalne własności termoizolacyjne. Wełna parzona znakomicie nada się na: okrycia wierzchnie jak: płaszcze, kurtki, zimowe garsonki, pledy. Następną ciekawą tkaniną jest dzianina futerkowa, jednak o niej napiszę w kolejnym materiale.