Leczenie dzieciaczków autystycznych poprzez zabawę

W czasach nauki w liceum zajmowałam się niepełnosprawnymi z zaburzeniami w kontaktach interpersonalnych, z upośledzeniem umysłowym. Potocznie mówiliśmy o nich „dzieci”, lecz nie było to całkiem celne określenie. Trudno bowiem powiedzieć o dzieciaku mając przed sobą dwu metrowego człowieka. Choć może być to kontrowersyjne w pierwszej chwili, wystarcza jednak moment by zobaczyć różnicę i by wspomniane określenie choć trochę nabrało sensu nawet dla osoby z zewnątrz.

Częstokroć spotykanym schorzeniem wśród naszych chorych był autyzm głęboki ale bywali wśród nich także uczestnicy u których stwierdzono tak zwany zespół Aspergera. Ta choroba uznana została za mniej dotkliwą formę zespołu Kannera (doczytaj – Oba schorzenia obecnie uznawane są za nie dające się uleczyć, co nie znaczy, iż nie da się kompletnie nic uczynić. Ogromnie ważna jest jak najwcześniejsza diagnoza, gdyż im wcześniej będzie można wdrożyć leczenie, tym bardziej widoczne będą rezultaty. Jak dotąd nie są znane przyczyny tych chorób, stąd wynikają trudności w ich diagnozowaniu. Rehabilitacja ma przebieg dwutorowy: poprzez leczenie poradnia praxis ośrodek leczenia uzależnień poznań farmakologiczne i rehabilitację behawioralną, dodatkowo inne metody psychologicznej interwencji. W postępowaniach mających na celu uspołecznianie niepełnosprawnych którzy mają wykryty zespół Aspergera przydają się gry dla dzieci autystycznych. Rzecz jasna ostateczną decyzję co do sposobów terapii podejmuje lekarz prowadzący wraz z współdziałającym psychiatrą. Ogólnie rzecz biorąc w omawianych schorzeniach niezwykle ważne jest ćwiczenie umiejętności społecznych. Jest to zdecydowanie łatwiejsze gdy rehabilitujemy dziecko chore na zespół Aspergera aniżeli dziecko z autyzmem głębokim.

Gry dla dzieci autystycznych skupiają się dokładnie na stymulowaniu umiejętności społecznych. Mogą polegać na przykład na trenowaniu artykułowania uczuć i ich rozróżnianiu u innych osób, a także na nauce stosownego reagowania na postępowania innych ludzi. Cierpiący na zespół Aspergera wprawdzie ma trudności z poprawnym postępowaniem do danej sytuacji, jednak przez wspomniane dobre gry dla dzieci autystycznych może sobie wykształcić odpowiednie scenariusze działania w konkretnych wypadkach. Dzięki temu chory poprawia wygodę swego życia jak też stosunki z otaczającym go światem.