Krótkowzroczność chorobą cywilizacyjną

Wady narządu wzroku to jedne z najbardziej rozpowszechnionych chorób cywilizacyjnych. Nie jesteśmy co prawda jeszcze populacją okularników, jednakże nie ulega wątpliwości iż schorzenia oczu stają się cywilizacyjną chorobą. Powodem tego jest fakt, że – mówiąc wprost – katujemy nasz wzrok pracą do jakiej nie został on przystosowany. Oczywistym jest iż długa praca przy komputerze może źle wpływać na nasz wzrok.

Badanie wzroku

Autor: US Army Africa
Źródło: http://www.flickr.com
Analizy statystyczne wykonane w ostatnim 10-leciu pokazują, iż plagą – w szczególności u młodzieży – staje się krótkowzroczność. Powodem jest to, że nasz wzrok przystosowany jest do patrzenia w dal. Ewolucja nasz wzrok przygotowywała do patrzenia w dal – niebezpieczeństwo zwykle ciągnęło zza horyzontu, natomiast aktualnie zmuszamy nasze oczy do wpatrywania się w obrazy stosunkowo blisko umiejscowione. Spostrzeżono, że zaprzestajemy mrugać co ujemnie wpływa na nawilżanie oka a tym samym – dalsze psucie się wzroku. Kuracja krótkowzroczności odbywa się przez wkładanie adekwatnie dobranych szkieł.

Nieoczekiwanie rozwój w obszarze optyki soczewki kontaktowej spowodował odkrycie nowej metody terapii tego schorzenia. Spostrzeżono, że wkładanie soczewek koryguje u krótkowidzów z małą wadą wzrok po ściągnięciu szkieł. Metoda terapii wzroku oparta na wspomnianym zjawisku to (ortokorekcja). Żeby była ona efektywna konieczne było wynalezienie tworzyw na soczewki jakie umożliwiałyby noszenie kontaktów cała dobę przez oznaczony czas.

Najprościej wyjaśniając ortokorekcja polega na formowaniu poprzez soczewkę kontaktową gałki oka w pożądany przez nas sposób. Taka terapia wzroku – jak wszelkie metody kuracji – wymagają czasu. Terapia jest jednak stosunkowo skuteczna a co ważne nie nastręcza ingerencji chirurga w tak delikatny organ jakim jest ludzkie oko.

Następny ze wspomnianych problemów to niedostateczne nawilżenie gałki oka. Możemy sobie z tym problemem dać radę zakupując w aptece kropelki do oczu, tzw. sztuczne łzy. To roztwór występujący w sposób naturalny w naszym oku wytworzony syntetycznie.

Czy byłeś uradowany z treści powyższego wpisu? Jeśli tak, to daję również mój link (http://www.mslegit.pl/prawo-cywilne-wroclaw) do następnej witryny. Namawiam!

Jego stosowanie nie tylko poprawi nam komfort widzenia ale również zlikwiduje niemiłe wrażenia takie jak pieczenie oczu.