Krótkowzroczność chorobą cywilizacyjną

Wady narządu wzroku to jedne z najbardziej rozpowszechnionych chorób cywilizacyjnych. Nie jesteśmy co prawda jeszcze populacją okularników, jednakże nie ulega wątpliwości iż schorzenia oczu stają się cywilizacyjną chorobą. Powodem tego jest fakt, że – mówiąc wprost – katujemy nasz wzrok pracą do jakiej nie został on przystosowany. Oczywistym jest iż długa praca przy komputerze może źle wpływać na nasz wzrok.

Badanie wzroku

Autor: US Army Africa
Źródło: http://www.flickr.com
Analizy statystyczne wykonane w ostatnim 10-leciu pokazują, iż plagą – w szczególności u młodzieży – staje się krótkowzroczność. Powodem jest to, że nasz wzrok przystosowany jest do patrzenia w dal. Ewolucja nasz wzrok przygotowywała do patrzenia w dal – niebezpieczeństwo zwykle ciągnęło zza horyzontu, natomiast aktualnie zmuszamy nasze oczy do wpatrywania się w obrazy stosunkowo blisko umiejscowione. Spostrzeżono, że zaprzestajemy mrugać co ujemnie wpływa na nawilżanie oka a tym samym – dalsze psucie się wzroku. Kuracja krótkowzroczności odbywa się przez wkładanie adekwatnie dobranych szkieł.

Nieoczekiwanie rozwój w obszarze optyki soczewki (http://rajsoczewek.pl/soczewki-jednodniowe) kontaktowej spowodował odkrycie nowej metody terapii tego schorzenia. Spostrzeżono, że wkładanie soczewek koryguje u krótkowidzów z małą wadą wzrok po ściągnięciu szkieł. Metoda terapii wzroku oparta na wspomnianym zjawisku to (ortokorekcja). Żeby była ona efektywna konieczne było wynalezienie tworzyw na soczewki – http://www.rajsoczewek.pl/soczewki-dwutygodniowe – jakie umożliwiałyby noszenie kontaktów cała dobę przez oznaczony czas.

Najprościej wyjaśniając ortokorekcja polega na formowaniu poprzez soczewkę kontaktową gałki oka w pożądany przez nas sposób. Taka terapia wzroku – jak wszelkie metody kuracji – wymagają czasu. Terapia jest jednak stosunkowo skuteczna a co ważne nie nastręcza ingerencji chirurga w tak delikatny organ jakim jest ludzkie oko.

Następny ze wspomnianych problemów to niedostateczne nawilżenie gałki oka. Możemy sobie z tym problemem dać radę zakupując w aptece kropelki do oczu, tzw. sztuczne łzy. To roztwór występujący w sposób naturalny w naszym oku wytworzony syntetycznie. Jego stosowanie nie tylko poprawi nam komfort widzenia ale również zlikwiduje niemiłe wrażenia takie jak pieczenie oczu.