Jedną z najważniejszych decyzji dla naszych dzieci jest wybór szkoły. Jaką więc wybrać szkołę – prywatną czy państwową?

Istnieje takie powiedzenie, że najmniejsze dzieci to jeszcze dość mały problem, a duże to już trochę bardziej znaczny. Oczywiście to jedynie takie powiedzonko, nie można brać go do siebie, ponieważ przecież dzieci nie powinniśmy rozpatrywać w dziedzinie “kłopotliwości”. Mimo to, jak w każdej tego typu mądrości ludowej kryje się ziarno prawdy. A tak właściwie, na różnym etapie życia zjawia się wiele wątpliwości w rodzaju, jak sprawić, żeby nasze dziecko mało jak najkorzystniej, rozwijało się odpowiednio i czuło radość życia.

Szkoła

Autor: sunriseOdyssey
Źródło: http://www.flickr.com
Tego typu wątpliwości szczególnie odnoszą się do szkoły, a konkretnie wyboru pomiędzy szkołą prywatną a publiczną. Owszem, wybór szkoły nie jest wcale prosty, a okres wakacyjny to dla rodziców, którzy pierwszy raz wysyłają dziecko do szkoły, czas stresu oraz niepewności. Bo która szkoła (zobacz także aktywna tablica) zapewni najbardziej skuteczną edukację. Jeśli chodzi o szkoły prywatne oraz państwowe, to jeden oraz drugi rodzaj szkoły zapewnia coś innego. Nieprawdą jest jednakowoż to, iż szkoły państwowe z założenia są gorsze, bo dużo zależy od tego, do jakiego typu szkoły się trafi, z jakiego typu nauczycielami będą lekcje i tym podobne. Tak samo, za dużo mitów narosło wokół prywatnych placówek.

Że jak prywatna przedszkole językowe wrocław podstawowa, to od razu dzieci z bogatych rodzin, mające markowe ciuchy, z drogimi gadżetami, w których oceny są kupowane przez rodziców. To oczywiście nieprawda, a ponadto, coraz większa ilość rodziców zdecydowana jest na wydatek w kwocie 400-500 złotych wierząc, że zapewnią swojemu dziecku bardziej niezawodną edukację. I jest w tym rzeczywiście dużo prawdy. W prywatnych szkołach bowiem jest indywidualna praca z uczniem, mniejsze klasy, bardziej przyjazny i łatwiejszy kontakt z nauczycielem Z innej strony mamy bogatą ofertę zajęć pozalekcyjnch, tak więc wolny czas może być niezwykle efektywnie zagospodarowany. W tym samym sensie jest łatwiejszy dostęp do pomocy dydaktycznych, większa protekcja, i co ważne, mniejsza szansa na spotkanie tak zwanego niepożądanego towarzystwa.

Co za tym idzie, mniejszy kontakt z różnego rodzaju używkami, jak alkohol lub narkotyki. Istotną sprawą jest także to, że nauczyciel ma ciągły kontakt z rodzicem, dzięki czemu jesteśmy w stanie informować o postępach w nauce, a w razie czego błyskawicznie reagować. Coraz więcej jest tego typu placówek, zwłaszcza w dużych ośrodkach miejskich, jak Wrocław, lecz nie tylko.