Jazda konno to same korzyści. Zobacz, jaki ma to wpływ na zdrowie, jak poprawia samopoczucie

Koń jest jednym z najlepszych przyjaciół człowieka ze świata zwierzęcego. Od starożytności jest blisko nas, spełniając role bojowe, pomagając uprawiać pola, służąc bardzo długo jako siła pociągowa w komunikacji pomiędzy miastami oraz różnymi krajami. Kiedyś sądzono, iż wraz z rozwojem cywilizacji mechanicznej koń przepadnie.

koń

Autor: Jeroen Werkman
Źródło: http://www.flickr.com
Jednakowoż w dzisiejszych czasach choć nie używamy konia do walki ani ciężkiej pracy na polu, to z chęcią wykorzystujemy je do zawodów jeździeckich, jazdy hobbystycznej oraz oczywiście hipoterapii, jaka ma ogromne znaczenie dla wielu dzieci. Jazda konna ma tyle plusów, że faktycznie trudno o wszystkich wspomnieć. Najważniejsze, że wpływa bardzo dobrze na układ kostno-mięśniowy człowieka. Polecana jest do wyrobienia nawyku uzyskania odpowiedniej postawy, gdyżna koniu nie można się garbić!

Podczas jazdy na grzebiecie konia pracują nie tylko mięśnie łydek i ud, ale też górne partie ciała. Delikatne i kołyszące ruchy zwierzęcia prowokują rozluźnienie mięśni i ich wzmocnienie, co pomaga przy utrzymaniu prostej postawy również po zejściu z konia. Spacer na koniu (oceń hipoterapia autyzm w stajniaiskra.pl) dostarcza wielu miłych wrażeń, bardzo dobrze wpływających na psychikę dziecka i dorosłego. Dodatkowym atutem tej aktywności jest aktywność na świeżym powietrzu, z dala od spalin i zgiełku ośrodka miejskiego, bowiem kluby jeździeckie najczęściej znajdują się na przedmieściach miast. Zwłaszcza odpowiedni wpływ jazdy konno obserwujemy w czasie hipoterapii.

Konie

Autor: Carine06
Źródło: http://www.flickr.com
Często dzieci chore, na koniach lub kucykach stają się dziećmi zdrowszymi w tym pojęciu, iż są w stanie poruszać identycznie jak rówieśnicy, zasmakować wolności. Ciepło bijące od konia i jego łagodne ruchy mają wpływ, iż osoby upośledzone z bardziej znaczną łatwością wykonują ruchy, które przeważnie sprawiają im trudność, ćwiczą równowagę. Instynktownie czują też pozytywne nastawienie zwierzęcia więc zyskują większą pewność siebie. Takie spacery polecane są również osobom z odmiennymi schorzeniami, typu cukrzyca, nerwica czy choroba ciśnienia. Warto zapisać nasze dziecko na taki obóz, na przykład obozy konne na Mazurach – obozy konne na mazurskich ziemiach. Nawet jak nasze dziecko nie jest upośledzone, to kontakt z koniem będzie dla niego niezwykle cenny. Zdecydowanie warto o tym pomyśleć.