Jakim osobom mógłby pomóc psycholog rodzinny i jakie kłopoty rozwiązuje?

W życiu pojawiają się sytuacje, kiedy nie możemy sobie samodzielnie dać rady. Wtedy potrzebna jest porada fachowca. Psychoterapeuta może pomóc dzieciom, parom i całym rodzinom.

fisher price

Autor: Lisa Stevens
Źródło: http://www.flickr.com
Na spotkanie terapeutyczne psycholog rodzinny zaprasza całą rodzinę. Psycholog wspiera wszystkich oraz nie trzyma strony żadnego z nich. Zadaje on pytania wszystkim członkom rodziny oraz nakłania ich do zastanowienia się i do ujrzenia okoliczności z odmiennego punktu widzenia, niż jego. Terapia rodzinna stawia sobie za cel przywrócenie zgody i pokazanie, że w dowolnej rodzinie jest coś specjalnego. Taka terapia jest postacią pomocy psychologicznej nie jedynie osobie spotykającej się z trudnymi sytuacjami, ale także całej jego rodzinie. Zdarza się, że funkcjonowanie osoby, która żąda pomocy psychoterapeuty, ma wpływ na wzajemne układy wszystkich członków danej rodziny. Również trzeba pamiętać o tym, że rodzina ma bardzo olbrzymi wpływ na sukces terapii. Zezwala ona pojąć głębiej stosunki pomiędzy dziećmi i rodzicami.
zobacz

Autor: Shota Watanabe
Źródło: http://www.flickr.com
W poradniach psychologicznych są prowadzone psychoterapie z przedziału depresji oraz trudności adaptacyjnych i relacji dzieci z opiekunami lub rodzeństwem bądź innymi osobami. Psychoterapeuta rodzinny mógłby zająć się również pomocą małżeństwom, które przeżywają problemy. Psychoterapeuta zawsze walczy o ocalenie każdego związku. Taka terapia patryk roczon to odbudowanie lub zbudowanie na nowo zdrowej relacji między niewiastą oraz mężczyzną. Tu największy nacisk położony jest na zrozumienie przyczyny kryzysu w związku.

Małżeństwo zostaje zaopatrzone w narzędzia, jakie pomogą rozwiązywać problemy zadawnione jak i bieżące. Jeśli jedynie jedno z małżonków chce się poddawać terapii, możliwa jest rozmowa małżeńska osobista. Wtedy rozmowa zamknie się w trzech spotkaniach.