Jakie wymogi musi spełniać każdy gabinet lekarski? Jakie są najważniejsze wytyczne?

Pomieszczenia, jakie przeznaczone są na gabinet lekarski, jak również te służące ogólnie do opieki zdrowotnej muszą spełniać pewne wymagania sanitarne, lecz także lokalowe. Za sprawą ich specyfiki oraz przeznaczenia, muszą odznaczać się zdecydowanie najwyższym poziomem jeśli chodzi o higienę. Główne wymagania dla takich budynków użytkowych, które są przeznaczone na gabinety funkcjonujące w obrębie NZOZ zawarte są w zarządzeniu Ministra Zdrowia z datą 10 listopada 2006 roku jeśli chodzi o wymagania, którym muszą odpowiadać pod kątem fachowym jak i sanitarnym różnorodne pomieszczenia oraz urządzenia zakładu świadczącego opiekę zdrowotną.

lekarz

Autor: Ilmicrofono Oggiono
Źródło: http://www.flickr.com
Nie ma tam konkretnych regulacji dotyczących różnego rodzaju urządzeń, na przykład aparatura medyczna np , gdyż to jest już w zakresie każdej kliniki.

Kliknij tu oraz zdobądź więcej informacji na rozpatrywany tu temat. Te materiały także dadzą Ci do myślenia, więc nie zastanawiaj się długo, a przestudiuj to zagadnienie.

Gabinety prywatnej służby zdrowia także maja swoje wytyczne, znajdują się one w rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 09 marca 2000 roku, w sprawie wymagań, jakim powinny podlegać pomieszczenia, sprzęt medyczny oraz urządzenia, przykładowo elektroencefalograf. Sprawdź

Wszystkie one podlegają wykonywaniu indywidualnej praktyki lekarskiej, więc są niezwykle istotne. Istnieje masę wymagań dla określonych gabinetów opieki zdrowotnej. Przede wszystkim więc podłogi powinny być zrobione z surowców, które pozwalają na łatwe mycie i dezynfekcję, zaś połączenie miedzy ścianami i podłogą powinno pozostać szczelne. Ściany w miejscach, jakie potrzebują częstej dezynfekcji muszą być całościowo pokryte materiałem, który pozwala na łatwe czyszczenie, a miejsca wokół zlewozmywaków oraz umywalek należy zabezpieczyć przed wilgocią właściwym wykończeniem. Polecamy

Sprzęty, jakie dają ochronę przed nadmiernym słońce muszą być wykonane jak i zamontowane w taki sposób, ażeby prosto było je wyczyścić. W gabinetach muszą znajdować się stanowiska do robienia zabiegów jak też przygotowywania sprzętu, natomiast każdy gabinet musi mieć umywalkę z dostępem do bieżącej, ciepłej wody. Każdy sprzęt w gabinecie, w większym i mniejszym stopniu zaawansowany, jak lampa z lupą musi być zachowany w jak najlepszej czystości. Wpływa to bowiem na zdrowie pacjentów.