Jakie materiały wykorzystuje aktualny przemysł odzieżowy, jakie zalety ma tradycyjna wełna.

Rynek odzieżowy zużywa ogromne ilości tkanin i materiałów, z jakich szyte są różnego rodzaju ubrania. W praktyce to projektant konkretnego rodzaju odzieży decydował będzie o tym, jakiego rodzaju odmiany i wzory zastosuje, aby ostateczny produkt spełniał oczekiwania klientów. A projektanci rozmaitych możliwości mają faktycznie sporo, gdy z samych typów tkanin jest kilkadziesiąt różnych rodzajów, a każdy z nich występował będzie w wielu tysiącach kolorów i odmian. Wybór jakiejś tkaniny uzależniony będzie od tego, co się chce z niej uszyć. Zupełnie co innego potrzebne będzie, jeżeli do uszycia jest garnitur albo koszula, a co innego jeżeli będzie trzeba zaprojektować ciepłą zimową kurtkę czy przytulny kocyk. W przypadku tego ostatniego wykorzystuje się różnego rodzaju dzianiny futerkowe, jakie jak sama ich nazwa wskazuje, będą przypominać swoją fakturą i wyglądem i fakturą normalne futro. Tego typu dzianiny sprzedawane są w ogromnej ilości rodzajów i odmian, dzięki czemu projektanci mają niezwykle dużo możliwości.

wełna gotowana

Autor: Creative Technology
Źródło: Creative Technology
dzianiny futerkowe

Autor: annieo76
Źródło: http://www.flickr.com/photos/nelanah/381421012/sizes/l/
wełna gotowana

Autor: liketearsintherain’s buddy icon
Źródło: www.flickr.com
W przypadku klasycznych ubrań jest jeszcze więcej możliwości, a do wyboru są zarówno tkaniny naturalne, jak i sztuczne. Jeżeli będzie chodzić o naturalne, to przeważnie używane są bawełna oraz wełna (zobacz hurtownia tkanin futerkowych) (dowiedz się więcej o dzianinach futerkowych). Bawełna wytwarzana jest z rośliny mającej taką samą nazwę i jest ona najpopularniejszych materiałem jaki się wykorzystuje w przemyśle tekstylnym. Jest ona bazą dużej ilości najróżniejszych tkanin, ale jest także wykorzystywana jako dodatek do lnu albo wełny (poszukujesz dzianin futerkowych? Sprawdź tutaj!). Z kolei wełna (zobacz sklep online) wytwarzana jest z sierści różnych zwierząt, na przykład owiec, kóz, wielbłądów czy także królików. Posiada ona liczne zalety, między innymi bardzo dobre właściwości termoizolacyjne i sporą higroskopijność, lecz jej produkcja jest stosunkowo droga. Sprawia to, że wełna gotowana i pozostałe jej rodzaje kosztują dość sporo, lecz akurat w tym przypadku cena idzie za jakością – twój dostawca wełny gotowanej).

Z wełny między innymi się produkuje tkaniny, z jakich szyte są eleganckie garnitury i płaszcze. Bardzo często miesza się ją także z innymi rodzajami włókien, przykładowo bawełną, jedwabiem albo lnem.