Jaki kubeczek będzie dla dziecka najlepszy? Co warto o tym wiedzieć? W jakim wieku jest to szczególnie ważne?

Jaki najlepiej dobrać pierwszy kubek dla naszej pociechy? Mamy wiele rodzajów do wyboru, są więc kubki niekapki i kapki, kubki doidy czy bidony ze słomką. Jakiego typu model jest najlepszy dla dziecka w konkretnym wieku?

Naukę picia z kubeczka możemy zacząć już po ukończeniu przez naszą pociechę 3 miesięcy, choć najczęściej najlepiej jak skończony jest już 4 miesiąc. Rodzice niestety dosyć często przegapiają ten moment, więc podają dziecku picie w tradycyjnej butelce ze smoczkiem – . Niektórzy mają wiele wątpliwości, np. takie, czy typowa butelka niemowlęca ze smoczkiem nie jest właściwa do podawania wody? Faktycznie nadaje się i to dość dobrze, dzieci wręcz kochają z niej pić, bo ma smoczek tak więc oprócz zaspokojenia pragnienia dodatkowo jeszcze wyzwala odruch uspokajania poprzez ssanie.

niekapek-obrazek

Autor: Philippe Put
Źródło: http://www.flickr.com

Ale bardzo często tak naprawdę nie o to chodzi, pragniemy bowiem wyuczyć dziecko, by korzystało z kubeczka w celu zaspokojenia pragnienia. Butelka tak więc niech zostanie do dawania mleka, tak zwane dorosłe picie to w zupełności inne ułożenie, zupełnie inna praca ust oraz mięśni innych niż podczas ssania piersi. Znakomita większość dzieci przed ukończeniem pierwszego roku życia, a zresztą i dłużej ma odruch wypychania języka, a nie umożliwia to szczelne domknięcie ust. To powoduje, że dana ilość płynu, jaka podawana jest z kubeczka ucieka i ścieka przez kąciki. Od szóstego-ósmego miesiąca życia, dziecko (zobacz również wychowanie dziecka z aspergerem) rozpoczyna taki etap, że preferuje wiele czynności wykonywać samodzielnie, więc wtedy może nie chcieć wsparcia przy trzymaniu kubka, najkorzystniejsze więc wtedy są niekapki. Założenie tego rodzaju kubka polega na tym, iż płyn po przechyleniu kubeczka się z niego nie wydostaje.

W zależności od typu prezentuje się to różnie, z jednych ciągle będzie coś kapać, pozostałe są bardzo szczelne – kubek niekapek. Dziecko, aby napić się z tego typu kubka powinien go przechylić oraz zassać płyn przez “dziubek”. Na rynku mamy wiele takich kubków, producenci oferują kubki z miękkim albo twardym ustnikiem. Z pewnością każdy znajdzie coś dla własnych potrzeb, ale ażeby tak było powinniśmy znaleźć właściwy sklep dla dzieci, gdzie znajdziemy wiele różnych wspomagających akcesoriów, w tym na pewno różnorodne modele kubeczków.