Jaki kubeczek będzie dla dziecka najlepszy? Co warto o tym wiedzieć? W jakim wieku jest to szczególnie ważne?

Jaki najlepiej dobrać pierwszy kubek dla naszej pociechy? Mamy wiele rodzajów do wyboru, są więc kubki niekapki i kapki, kubki doidy czy bidony ze słomką. Jakiego typu model jest najlepszy dla dziecka w konkretnym wieku?

Naukę picia z kubeczka możemy zacząć już po ukończeniu przez naszą pociechę 3 miesięcy, choć najczęściej najlepiej jak skończony jest już 4 miesiąc. Rodzice niestety dosyć często przegapiają ten moment, więc podają dziecku picie w tradycyjnej butelce ze smoczkiem – . Niektórzy mają wiele wątpliwości, np. takie, czy typowa butelka niemowlęca ze smoczkiem nie jest właściwa do podawania wody? Faktycznie nadaje się i to dość dobrze, dzieci wręcz kochają z niej pić, bo ma smoczek tak więc oprócz zaspokojenia pragnienia dodatkowo jeszcze wyzwala odruch uspokajania poprzez ssanie.

niekapek-obrazek

Autor: Philippe Put
Źródło: http://www.flickr.com

Ale bardzo często tak naprawdę nie o to chodzi, pragniemy bowiem wyuczyć dziecko, by korzystało z kubeczka w celu zaspokojenia pragnienia. Butelka tak więc niech zostanie do dawania mleka, tak zwane dorosłe picie to w zupełności inne ułożenie, zupełnie inna praca ust oraz mięśni innych niż podczas ssania piersi. Znakomita większość dzieci przed ukończeniem pierwszego roku życia, a zresztą i dłużej ma odruch wypychania języka, a nie umożliwia to szczelne domknięcie ust. To powoduje, że dana ilość płynu, jaka podawana jest z kubeczka ucieka i ścieka przez kąciki. Od szóstego-ósmego miesiąca życia, dziecko (zobacz również wychowanie dziecka z aspergerem) rozpoczyna taki etap, że preferuje wiele czynności wykonywać samodzielnie, więc wtedy może nie chcieć wsparcia przy trzymaniu kubka, najkorzystniejsze więc wtedy są niekapki.

Potrzebny będzie Ci link (http://www.przedszkoleoltaszyn.pl/cennik), który będzie zawierał dużo skrupulatnych wiadomości? Zapraszamy więc do naszej nowej witryny.

Założenie tego rodzaju kubka polega na tym, iż płyn po przechyleniu kubeczka się z niego nie wydostaje.

W zależności od typu prezentuje się to różnie, z jednych ciągle będzie coś kapać, pozostałe są bardzo szczelne – kubek niekapek. Dziecko, aby napić się z tego typu kubka powinien go przechylić oraz zassać płyn przez “dziubek”. Na rynku mamy wiele takich kubków, producenci oferują kubki z miękkim albo twardym ustnikiem. Z pewnością każdy znajdzie coś dla własnych potrzeb, ale ażeby tak było powinniśmy znaleźć właściwy sklep dla dzieci, gdzie znajdziemy wiele różnych wspomagających akcesoriów, w tym na pewno różnorodne modele kubeczków.