Jąkanie można wyleczyć terapią

Początek jest niewinny i można go przegapić: dziecko zacina się, przeciąga niektóre sylaby. To właśnie objawy jednej z bardziej złożonych wad wymowy, która może odcisnąć się na całym życiu. Nie ma lęku na jąkanie, ale jest logopedyczna terapia, pozwalająca leczyć tę przypadłość.

Źródło jąkania
Trudno określić, gdzie jest powód tej wady. Tak zwane jąkanie organiczne to pewnego rodzaju upośledzenie fizyczne. Natomiast jąkanie czynnościowe pojawia się wywołane szokiem, trudnym przeżyciem, wielkim stresem. Zdarza się, że dzieci jąkają się tylko w szkole – w określonej klasie.

Dzieci

Autor: Felix Padrosa Photography
Źródło: http://www.flickr.com

Dziecko zawsze rozwija się w swoim własnym tempie. Niektóre zaczynają mówić wcześniej, inne tworzą sobie bariery. Między 4 a 8 rokiem życia bywa, że dzieci jąkają się. To zwykle połykanie lub powtarzanie sylab, znamienne jest też częste zacinanie się. Bywa, że to tylko chwilowe zaburzenia i szybko ucichną, z tego powodu ten problem nazywany jest jąkaniem rozwojowym. Jednak w tych najbardziej skomplikowanych przypadkach wada wymowy zamienia się w załamanie psychiczne. Jąkający czuje ucisk i próżnię w piersi, a słowa, pomimo trudu, nie „chcą się” artykułować.

Dziecko

Autor: Michael
Źródło: http://www.flickr.com

Do tego mogą dojść tiki, skurcze mięśni twarzy, które powodują kolejne stresy, jeszcze mocniej utrudniając chorobę. Konieczna jest specjalistyczna terapia i sprawdzony neurologopeda.

Najlepsza pomoc logopedyczna
Typowe ćwiczenia na jąkanie pozwalają rozluźnić aparat mowy. To zwykle nadmuchiwanie baloników, rozgrzewanie policzków i zabawna wymowa sylab przed lustrem. Do tego konieczna jest terapia z psychologiem. Chorzy mogą mieć kłopot z codziennymi sytuacjami takimi jak wykonanie telefonu, wizyta w kiosku, a porażka rodzi kolejny problem. Bardzo ważne jest to , by nabrać dystansu i nie myśleć o jąkaniu. Opanowanie stresu to pierwszy krok do płynnej rozmowy.

Jąkanie to wielopłaszczyznowe, poważne zaburzenie komunikacji.

Kliknij na odnośnik ortodonta chorzów, on przedstawi Ci wątek, który Cię aktualnie zaintrygował. Zobacz artykuł, zawierający interesujące dane.

Wyjść z tej trudnej sytuacji pomoże dobry logopeda Warszawa jest głównym w Polsce ośrodkiem, najlepszej terapii logopedycznej. Sprawdź na: Szerszenska.