Jak zostać weterynarzem oraz jakie powinno się posiadać cechy?

Osoby, które zawodowo chcą pomagać różnorodnym zwierzętom, mogłyby zostać lekarzami weterynarii. Żeby zdobyć taki tytuł, można wybrać jedną z czterech uczelni.

Mieszczą się one w Lublinie, Warszawie, Olsztynie oraz we Wrocławiu.
apteki

Autor: Tok Tok
Źródło: Tok Tok

Nauka trwa 11 semestrów, czyli pięć i pół roku i powinna zakończyć się zdobyciem tytułu lekarza weterynarii. W programie nauczania znajdują się m.in. tego typu przedmioty jak chemia, biologia, emrologia czy anatomia zwierząt, genetyka. Innymi przedmiotami są m.in. ochrona środowiska, paryzotologia, farmakologia czy hodowla zwierząt. Nie mniej ważne przedmioty dotyczą chirurgii oraz anestezjologii, żywienia zwierząt albo łacina. Jednak po zakończeniu nauki nie otrzymuje się jeszcze prawa do wykonywania tego zawodu. Należy złożyć odpowiedni wniosek do KILW. Trzeba poza tym spełnić pewne wymogi, np. posiadać całkowitą zdolność do czynności prawnych, dobry stan zdrowia i cechować się idealną postawą etyczną. Takie studia charakteryzują się tym, że mają one charakter poniekąd ogólny oraz podczas ich trwania nie uzyskuje się jeszcze specjalności.
Najważniejszymi cechami tego lekarza są doświadczenie oraz miłość do zwierzaków. Dla przykładu dobry weterynarz (sprawdź: weterynarz świdnica) powinien być pasjonatem oraz znakomitym specjalistą. Musi mieć powołanie do wykonywania tej pracy oraz cechować się niezawodną intuicją. Co ważne, taki lekarz musi też być gotowy do stosowania także dziwnych sposobów, które służą do uspokajania zwierząt.

Tego typu specjalista powinien być również odporny na stres i czasami na wzmożony wysiłek fizyczny. Ten zawód żąda różnego typu poświęceń, a także ciągłego podwyższenia swych kwalifikacji.