Jak zdobyć sprawności harcerskie?

Każdy harcerz czy zuch chce uzyskiwać sprawności harcerskie, które mówią o posiadanych przez niego zdolnościach i zwiększają liczbę oznaczeń, jakie naszywane są na jego mundurek. Na ogół przyznawane są na obozach albo biwakach, kiedy można pokazać swoje talenty oraz spełnić wymogi ustalone przy określonej sprawności. Co dokładnie należy zrobić, aby je zdobyć?

maszerujący harcerze

Autor: Arcadiuš
Źródło: http://www.flickr.com
Zacznijmy od tego, co to jest sama sprawność. To zamanifestowana przez harcerza kompetentność w jednym z obszarów. Zależnie od posiadanych sprawności zdobywa się wyższe stopnie harcerskie. Aby rozpocząć starania o określoną sprawność, należy wystąpić z taką chęcią do swojego drużynowego. Konieczne jest także przedstawienie karty próby sprawności, w której starannie ukazany jest plan zadań.

Interesujesz się tym tematem? Czytaj więc jeszcze dalej (http://tulibaby.pl/kocyki-dla-dzieci) o tym punkcie w kolejnym wpisie, który dla Ciebie opracowaliśmy. Mamy nadzieję, że Ci się spodoba.

Jeśli harcerz nie potrafi go samemu zrobić, może poprosić o podpowiedź zastępowego albo starszego harcerza, jaki już nieraz ułożył plan niniejszych działań. Po zaprezentowaniu wskazanej karty próby, drużynowy pozwala harcerzowi na wykonywanie zamierzonych zadań podczas rozkazu. Harcerz ma ok. miesiąca bądź dwóch, by wypełnić wszystkie czynności opisane w karcie i zdobyć wiedzę odnoszącą się do danej sprawności. Jeśli poddaje się trudniejszym próbom w celu osiągnięcia naprawdę niełatwej do pozyskania sprawności, okres ten może zostać wydłużony – Woda Góry Las. Zaliczaniem zadań trudni się drużynowy albo osoba przez niego wyznaczona, a gdy wszystkie czynności są dobrze wykonane, przydziela się sprawność, również w rozkazie. Karta prób jest przechowywana w dokumentach konkretnej drużyny.

Wciągający artykuł? Jeśli tak uważasz, to tak samo interesujące zagadnienia przeczytasz też we wpisie (https://www.korepetycjezinformatyki.pl/kursy/), który jest tu!

Po nadaniu sprawności harcerz otrzymuje odznakę, jaką będzie nosić na prawym rękawie mundurku. Harcerz musi ją samemu wszyć. Jeśli z jakiś przyczyn sprawność zostanie zabrana, harcerz, może powtórzyć próbę za 6 miesięcy i w tym okresie nie może nosić tej odznaki. WGL

klik

Autor: Leslie Science & Nature Center
Źródło: http://www.flickr.com
Oznaczeniem nadzwyczaj pożądanym przez harcerzy jest również krzyż harcerski. To odznaka nadawana harcerzom, którzy dzięki swoim działaniom w szczególności sobie na nią zasłużyli. Jeżeli i ty chciałbyś ją dostać, musisz jak najlepiej angażować się w życie swojej drużyny, zdawać kolejne sprawności i uzyskiwać coraz wyższe stopnie, pomagać innym, jeździć na biwaki, jak również po prostu być nienagannym harcerzem.