Jak uczniowie nie powinni wybierać szkoły średniej?

Dla wszystkich gimnazjalistów niezwykle istotne jest to, aby wybierać szkołę średnią świadomie, nie zaś kierować się jakąś modą lub tak jak owca iść ślepo za innymi.
Należy dobrze ustalić swe granice.

Lego

Autor: Mark Longair
Źródło: http://www.flickr.com

Jeśli jesteś, dla przykładu, średnim albo niezbyt zdolnym wychowankiem, to lepiej nie iść do szkół określanych jako elitarne, zatem takich, w których uczą się głównie tzw. „mózgowcy”. Nawet jeśli do tego typu szkoły się dostaniesz, to kiedyś będziesz musiał przez cały czas coś jakiejś osobie udowadniać. A nie ma to przecież nic wspólnego z nauką. Trzeba również mieć świadomość, że nawet w niezwykle dobrej placówce można spotkać nie najlepszych nauczycieli i na odwrót: w szkole, która ma niższe notowania, mogą także pracować bardzo dobrzy, a nawet nieprzeciętni pedagodzy i nauczyciele.
nocnik

Autor: SORAYA
Źródło: SORAYA
Najbardziej istotne jest to, żeby nie uważać, że liceum jest bardziej korzystne od technikum. Taka tłumacz przysięgły stargard nie jest w jakimkolwiek przypadku gorszą szkołą, po prostu błędnie uznaje się, że do liceum idą takie osoby, które chcą iść potem na studia, natomiast w technikach kształcą się jedynie osoby, które zostaną w przyszłości fryzjerkami, murarzami lub paniami, które widzimy przykładowo w okienku pocztowym. W liceum nie zdobędzie się tak konkretnej oraz specjalistycznej wiedzy, która będzie przygotowywać do dużej ilości dziedzin.

Zwłaszcza dla osób, które chcą iść później na kierunki techniczne, bardziej korzystne okaże się technikum. Humaniści istotnie korzystniej niech pójdą do liceum. Jeśli chodzi o elitarne placówki, to nie chodzi tu o to, aby wybierać się do nich, gdyż później byłoby się czym chwalić.