Jak pomóc dziecku autystycznemu przezwyciężyć barierę dzielącą go od normalnej egzystencji

Każde dziecko bywa inne, a niekiedy bywa inne, bo cierpi na różnego rodzaju zaburzenia psychiki. Kiedyś dzieci autystyczne były wytykane palcami przez rówieśników, a nawet przez rodzinę. Dzisiaj to podejście w dużym stopniu przeobraziło się (na szczęście na lepsze), także dzięki naukowcom, którzy udowodnili, że dziwne zachowanie po prostu wynika z choroby.

Integracja Sensoryczna

Źródło: sxc.hu

Autyzm w żadnym razie nie jest tak skomplikowany do zdiagnozowania. Dzieci cierpiące na to genetyczne schorzenie zachowują się w sposób odmienny niż ich kuzynostwo. Stronią od konwersacji, wspólnych zabaw, nie potrafią zapoczątkowywać nowych znajomości. Zamykają się we własnym świecie i tylko w nim chcą przebywać. Nie są w stanie nauczyć się prozaicznych czynności (mycie zębów, sprzątanie), bo nie są zdolne naśladować rodziców wykonujących takie właśnie zajęcia. Zespół Aspergera jest tą łagodniejszą odmianą autyzmu. Chociaż zaburzenia nie bywają tak duże, to jednakże w znacznym stopniu utrudniają dziecku właściwe funkcjonowanie w najbliższym otoczeniu. Tylko prawidłowo prowadzona terapia(zobacz: psychoterapia indywidualna kraków) dzieci może w obu przedstawionych przypadkach pomóc maluchom cierpiącym na autyzm zacząć w miarę normalnie prowadzić dalsze życie – tutaj szczegóły.

Jeżeli uważasz, że niniejszy post jest godny Twojej uwagi, to z pewnością warto zobaczyć tutaj (http://www.reha-kompleks.pl/rehabilitacja-urologiczna-ginekologiczna/) inne podobne teksty!

IMG=1409/542ab816bb660___059tablicowka.jpg|R|W=200]

Dzieci autystyczne potrzebują szczególnej, czyli wykwalifikowanej opieki. Rodzice na pewno nie mogą jej zapewnić, bo po prostu nie podsiadają właściwej wiedzy bądź brakuje im już zimnej krwi. Jednym z rozwiązań bywa odnalezienie absolwenta psychologii lub pedagoga, który codziennie pracuje z takimi dzieciakami i zna zagadnienie z własnej praktyki zawodowej, a rehabilitacja dzieci to dla niego nic nowego, np. integracja plus. Niedogodnością tego rozwiązania może być fakt, że za poradę trzeba zapłacić, a w niektórych przypadkach dowozić ucznia do gabinetu odległego o kilkanaście kilometrów. W takim razie lepiej skorzystać z specjalistów placówek publicznych, czyli poradni psychologiczno-pedagogicznej bądź zwrócić się o pomoc do szkolnego psychologa.

Jedną ze wspaniałych inicjatyw, o której głośno było ostatnio w mediach, jest otwarcie nietuzinkowej szkoły, gdzie dzieci autystyczne mają zapewnioną fachową opiekę. To społeczne przedsięwzięcie zasługuje na słowa pochwały. Takie szkoły często powstają z inicjatywy samych matek, a także dzięki pomocy parafii. Pedagodzy zatrudnieni w takich placówkach świetnie wiedzą, czym jest autyzm i zespół Aspergera, mogą więc zapewnić uczniom wielopoziomowy rozwój i pomóc im wejść w dojrzałe i w miarę ustabilizowane życie.