Jak pewnie przyjmować leki?

Wszelki lek bez względu na postać i sposób jego stosowania może wyzwalać skutki uboczne. Toteż tak ważne jest, aby leki stosować według szczegółowych instrukcji specjalisty. Ważny jest także sam sposób zażywania lekarstwa, ponieważ od niego będzie zależała efektywność całej terapii.

ubrania - płótno

Autor: Artur Nowacki
Źródło: http://www.flickr.com
ubrania - obrazek

Autor: Arek Olek
Źródło: http://www.flickr.com
Bez względu na to czy dawkowany jest przykładowo rutinoscorbin czy antybiotyk w formie pigułki, farmaceutyk powinien być popijany wodą. Przed początkiem leczenia trzeba zaznajomić się z ulotką dołączoną do pudełka.

Jeżeli wczytujesz się w ten tekst to znaczy, że wątek Cię niesamowicie zaciekawił – wejdź na odnośnik do strony pończochy uciskowe 2 stopnia bez palców, a odnajdziesz równie atrakcyjne informacje.

Wiele lekarstw powinna być zażywana na czczo, a to oznacza, że odmierzona ilość powinna być przyjęta 12 godzin po posiłku. Leki w pigułkach, kapsułkach np. opokan, rutinoscorbin czy maści przykładowo tormentiol (maść tormentiol) czy alantan nie mogą być przyjmowane w innych ilościach niż te zalecone przez specjalistę, dlatego zwiększenie ilości może doprowadzić do niepożądanych skutków, natomiast zmniejszenie może powodować nieskuteczne oddziaływanie. W trakcie konsultacji specjalista powinien ustalić kolejność zażywania leków, jeżeli chodzi o maści przykładowo alantan czy tormentiol to ważne są wskazania co do ich właściwego nanoszenia.

Opokan, rutinoscorbin czy inne kapsułki nie powinny być rozgryzane, ponieważ pokryte są specjalistyczną osłonką, której funkcją jest zabezpieczenie żołądka. Pacjent powinien zwracać szczególną uwagę na odpowiednie łączenie leków, ponieważ niektóre leki nie współgrają z innymi farmaceutykami, łączą się wzajemnie i przewód pokarmowy ich nie przyjmuje. Przy kuracji antybiotykami ważne jest przyjmowanie witamin, które będą barierą dla bakterii. Specjaliści polecają zbiory witamin. Przed użyciem leku pacjent powinien sprawdzić termin ważności danej partii leku. To, że lek jest przeterminowany sugerować może inny kolor, zmiana konsystencji czy woń. Większość lekarstw po rozpakowaniu trzeba usunąć po upływie 14 dni. Nigdy nie wolno stosować leków pozostałych po dawnej infekcji. Skuteczność farmaceutyków gwarantuje także odpowiedni termin ich przyjęcia np. opokan powinien być brany tuż po uaktywnieniu się boleści – opokan w ceneo.