Jak dobrze zagospodarować pokój dziecięcy?

W chwili obecnej trendy związane z urządzaniem mieszkań podlegają ciągłym zmianom. Istnieje bardzo wiele opcji, które możemy wybrać, co częstokroć doprowadza do sytuacji, iż decyzja dotycząca na przykład mebli do salonu okazuje się naprawdę trudna. Tym bardziej wymagającym wyzwaniem może okazać się urządzenie pokoju dla dziecka. W tym przedsięwzięciu będziemy musieli spełnić kilka warunków, ponieważ pomieszczenie to z jednej strony powinny być funkcjonalne, z drugiej zaś musi spełniać wygórowane oczekiwania malucha, co nie zawsze idzie ze sobą w parze.

pokój-dla-dziecka-obrazek

Autor: Phil Manker
Źródło: http://www.flickr.com

Oczywiście w pierwszej kolejności musimy przeanalizować, co należy rozplanować. Prawdopodobnie istotną kwestią i czynnikiem, który będzie warunkować dobieranie mebli będzie kolorystyka ścian. Zależnie od upodobań naszych oraz naszego dziecka możemy wybierać pośród dziesiątkami odcieni farb lub wzorów tapet. Warto jednak poważnie przemyśleć tę decyzję, aby projektowany pokój spełniał swoją funkcję chociaż przez kilka lat. Bez sensu będzie bowiem wybór np. różowej tapety w króliczki dla dwunastolatki, ponieważ najdalej po roku lub dwóch uzna je ona za ‘obciachowe’ i będzie chcieć następnego remontu. Na typowo dziecięce motywy możemy zatem zdecydować się w przypadku kilkuletnich maluchów, u których zainteresowanie zwierzątkami czy postaciami z bajek będzie trwało jeszcze kilka dobrych lat. U świeżo upieczonych nastolatków powinniśmy natomiast patrzeć w przyszłość i zdecydować się na bardziej neutralny, ‘doroślejszy’ wystrój wnętrza.

W momencie, gdy zapadnie już decyzja dotycząca stylistyki, w jakiej utrzymany będzie pokój naszego dziecka, pozostaje wybór mebli. Tym, co jest bezwzględnie niezbędne, są naturalnie dobre łóżko – łóżko do pokoju dziecka i wygodne biurko. Ponadto dobrze jest pomyśleć o pojemnych półkach lub regale np. na książki, oraz rzecz jasna szafie na ubrania. Jeśli chodzi o łóżka do pokoju dziecięcego – wybór jest bardzo duży. Wszystko zależy właściwie od pojemności naszego portfela oraz zachcianek naszych pociech.

Najlepiej przemyślany powinien być zakup biurka. Powinno ono być odpowiednio duże, aby dziecko miało możliwość wygodnego pracowania przy nim. Jest to szczególnie ważne dla utrzymania odpowiedniej postawy ciała – z pewnością nie chcemy, aby dziecko kuliło się przy jakimś niewielkim stoliku w czasie odrabiania lekcji. Pozostałe wspomniane meble takie jak szafka czy regał to już sprawa bardzo zmienna, i jest uzależniona od ilości zgromadzonych przez dziecko rzeczy – .

Bez względu na to, jaką stylistykę czy meble (zobacz: krzesła metalowe) do pokoju dziecięcego wybierzemy, powinniśmy kierować się przede wszystkim potrzebami naszych pociech. Wybór dostępnych na rynku mebli oraz akcesoriów do pokoju dla dziecka jest ogromny, trzeba tylko dobrze przemyśleć wszystkie aspekty i prawidłowo zadecydować.