Jak dobrze nauczyć się języka obcego?

Większa część z nas, wspominając żakowskie lata, zgodzi się na pewno ze stwierdzeniem, że język obcy był wyłącznym przedmiotem, jakiego nie dało się opanować dwa dni przed sesją . Uzyskanie wprawy językowej wymaga dłuższego czasu regularnej pracy a także determinacji. Indywidualne zdolności oraz intensywność kontaktu z językiem grają tu ważną rolę, nie są to jednakże czynniki, które przesądzają o sukcesie, bowiem dzięki przestrzeganiu sprawdzonych reguł oraz cierpliwości języka może nauczyć się każdy!

nauka języków

Autor: Sarah Joy
Źródło: http://www.flickr.com

Na początek odpowiedz sobie na pytanie z jakiego powodu chcesz się uczyć. Jaka może być Twoja motywacja. Być może język będzie Ci potrzebny w pracy? W szkole? W wyjazdach na wakacje? Może fascynuje Cię twórczość pisarska danego zakresu językowego? A może Twe fascynacje posiadają zakres bardziej osobisty? Wytyczna numer jeden opiewa: żeby się nauczyć, musisz istotnie chcieć! Postaraj się, aby nauka była dla Ciebie przyjemnością. To z pewnością przełoży się na wyższe zaangażowanie. Starannie wybierz zatem kursy językowe za granicą oraz nauczyciela, który sprawi, że zajęcia będą dla Ciebie jednym z ulubionych punktów Twego tygodniowego terminarza. Bierz aktywny udział w zajęciach! Wyznacz sobie konkretne cele oraz regularnie je spełniaj. Zastanów się, co chcesz osiągnąć po czym zasięgnij rady metodyka, ile czasu będziesz potrzebować, by je uskutecznić. Regularnie uczęszczaj na zajęcia a także systematycznie powtarzaj materiał z lekcji. 20 minut codziennej regularnej pracy przyniesie lepsze efekty, aniżeli dwugodzinna „sesja” raz w tygodniu. Wypracuj sobie swoje strategie pracy oraz zastanów się, co najlepiej sprawdza się w Twoim przypadku – więcej info. Codziennie naucz się kilku nowych słówek – jeżeli codziennie opanujesz pięć, to już po 12 miesiącach Twój zasób słownictwa będzie całkiem imponujący.

kursy za granicą

Źródło: pixabay

Co 2 tygodnie przeczytaj lekturę na odpowiednim dla Ciebie poziomie zaawansowania. Idealna szkoła językowa na ogół udziela swym słuchaczom tzw. „graded readers” to znaczy uproszczone wersje popularnych utworów literackich. W ten sposób aktywujesz i utrwalasz poznane już struktury gramatyczne i ubogacasz swój język. Wyjeżdżaj na obozy językowe. Oglądaj anglojęzyczne programy. Jeśli mało rozumiesz, tym bardziej powinieneś to robić, bowiem doświadczenie czyni mistrza! Przekonasz się, iż z czasem będzie Ci coraz to łatwiej. Wybieraj programy, jakie Cię ciekawią. Kiedy oglądasz płyty DVD, włącz angielskie napisy. Jeżeli jest taka możliwość, warto też jeździć na wyjazdy za granicę – zapraszam do lektury.