Ile pracy potrzeba na uszycie kostiumu?

Bycie artystą teatralnym to ogromny kawałek chleba. Każdy, kto chociaż przez moment miał do czynienia z tym fachem, zdaje sobie sprawę iż wymaga on wiele od człowieka. Głównie czasu, krocie czasu, jaki należy poświęcić na ćwiczenie roli.
Outlet

Autor: Gavin Craigie
Źródło: http://www.flickr.com

szycie ubrań

Autor: Marcus Balcher
Źródło: http://www.flickr.com

Zaś za sceną jest jeszcze więcej roboty. Zerknijmy za scenę.

zlecę szycie

Autor: Ha pegg
Źródło: http://www.flickr.com

Za każdym aktorem stoi ogromna liczba statystów, jacy dbają o dobry wygląd artystów. Makijażyści troszczą się o to żeby twarze się nie świeciły, lub mają więcej roboty, gdy aktor gra rolę, która potrzebuje czasochłonnej charakteryzacji. Czasami właściwa charakteryzacja trwa pół dnia. Sami zdajecie sobie sprawę, iż to mnóstwo wymagająca od artysty i od makijażystów praca. Ale najbardziej czasochłonne jest szycie ubrań, w jakie czasem zaangażowanych jest kilkudziesięciu ludzi. Uszycie jednego stroju może trwać parę tygodni. Niektóre stroje wymagają sprowadzania rzadkich materiałów, jak chociażby skór albo aksamitów. Żeby się dowiedzieć jak długo trwa tworzenie całego kostiumu stwierdziłem, że zlecę szycie – http://noor.pl/ stroju Gandalfa. Okazało się, iż koszt uszycia tego ubrania kosztuje niebotyczną sumę tysiąca złotych. Jak możecie zauważyć wyszywanie kostiumów dla artystów teatralnych wymaga od szwacza mnóstwo. Przede wszystkim precyzyjności, gdyż ilości materiałów są skończone, zatem pracownik nie może się pomylić. Niektóre stroje wymagają zszycia na przykład bardzo grubej skóry z lnianą tkaniną jaka jest również niełatwy w obróbce. W tym momencie do pracy przystępuje nawet pięciu pracowników, którzy najpierw zmiękczają skórę, żeby potem grubą igłą do szycia połączyć przy pomocy żyłki wędkarskiej dwa materiały. Nie dosyć, iż zawód aktora teatralnego jest wymagający to za jego plecami stoi wielu innych pracowników, którzy troszczą się o jego właściwy wygląd na spektaklu.

Nic dziwnego teraz, że bilety na najnowsze sztuki są bardzo drogie, gdy już to wszystko wiemy. To co widzimy na scenie to tylko czubek góry lodowej.