Fototerapia, czyli lecznicza moc światła

Zauważasz u siebie zmniejszenie aktywności, kłopoty z pamięcią i porannym wstawaniem? Jesteś kłótliwa, dokucza Ci nadmierna senność? Nie obwiniaj się, ponieważ to wina klimatu w którym funkcjonować. A w zasadzie: zbyt małej ilości promieni słonecznych.

światłoterapia

Autor: gωen
Źródło: http://www.flickr.com
Niski przekaz światła słonecznego docierającego do siatkówki naszych oczu może być nawet najważniejszym powodem powstawania zaburzeń depresyjnych. Światło wpływa na sposób działania wielu struktur mózgowych, na procesy powstawania i regulacji neuroprzekaźników oraz hormonów niezbędnych do wielu życiowych czynności.

Ekscytuje Cię ten nietuzinkowy post? Jeżeli tak, ponadto zerknij koniecznie (https://www.rehafit.org/oferta/masaz/masaz-klasyczny/) na tekst, który jest opublikowany tutaj – on również wzbudzi twoją ciekawość!

Biorąc pod uwagę, że najbardziej prawdopodobną przyczyną powstawania sezonowego zaburzenia nastroju jest niedobór światła słonecznego docierającego do nas w okresie jesienno-zimowym, zasadniczym sposobem leczenia tego schorzenia jest fototerapia (z wykorzystaniem specjalnych do tego celu lamp fluorescencyjnych). Opiera się ona na naświetlaniu oczu pacjenta sztucznym jasnym światłem o mocy zbliżonej do naturalnego, a kilka lub kilkanaście razy silniejszym od zwykłego domowego oświetlenia.

Jak przebiega zabieg fototerapii? Naświetlanie lampą do fototerapii jest bardzo wygodne gdyż można jej używać w warunkach domowych. Istotna jest odległość, w jakiej lampa do światłoterapii znajduje się od danej osoby – oświetlenie do światłoterapii. Taka informacja powinna być widoczna się na opakowaniu tudzież w instrukcji obsługi lampy. Osoba zajmuje pozycję przed lampą w odległości około pół metra i ogląda telewizję, pisze list lub rozwiązuje krzyżówkę, co chwilę spoglądając w światło. Fototerapia jest pomaga w 80 procentach przypadków i błyskawicznie przynosi efekty. Już po paru dniach naświetlania odczuwa się przypływ sił witalnych i poprawę nastroju, zmniejsza się też uczucie apatii i stabilizuje się apetyt.

Światło może ukoić, służyć odzyskaniu sił. Musimy tylko posiadać wiedzę którą barwę zastosować przy danym zmianom, ponieważ każda tkanka inaczej reaguje na barwę. Kolorem niebieskim – wzmocnimy koncentrację, czerwonym – pobudzimy energie życiową i wzmocnimy organizm. Żółty „zastąpi” nam lato: odpręży i korzystnie wpłynie na układ nerwowy.