Doktryna Gender, temat ostatnio często dyskutowany w mass mediach – czy warto toczyć boje?

Termin Gender, który po prostu znaczy płeć kulturową, jest przez niektóre środowiska w Polsce mocno demonizowany. Rozmowy na ten temat wywołują ciągle sporo emocji. Moim zdaniem (i zdaniem wielu psychologów) widzi się problem tam gdzie nie istnieje.
Odkąd sięgam pamięcią małe dziewczynki nie tylko misie czy lalki stroiły w ubranka dla lalek, karmiły czy wkładały im do buzi smoczki. Także szły w ruch samoloty, rakiety czy też samochody zabawki.

Bywa, że i w dorosłym życiu taka dziewczynka pozostaje miłośniczką aut (znam takie przypadki!)

zabawki dla dzieci

Autor: Piotr Drabik
Źródło: http://www.flickr.com

To samo dotyczy chłopców. To jest całkiem normalne kiedy mały chłopiec zaczyna bawić się lalą swej siostry. Dopiero od niektórych dorosłych osób dziecko dowiaduje się czym może się bawić a co jest zakazane. Może to doprowadzić do dyskryminacji płciowej. A taka dyskryminacja jest dużo gorsza niż urojone zagrożenia płynące z nieodpowiednich zachowań w dzieciństwie.Pojemniki z zabawkami, jak też plecaki dla dzieci mogą zawierać zarówno samochody zabawki, lalki, ubranka dla lalek, smoczki (wybrane smoczki) dla nich i nie ma w tym nic niepokojącego!

Światowa Organizacja Zdrowia gender definiuje jako „stworzone przez społeczeństwo role, zachowania, aktywności i atrybuty jakie dane społeczeństwo uznaje za odpowiednie dla mężczyzn i kobiet”. Problem w tym, że zawsze jakaś część osób jest zbyt konserwatywna, a przecież te role uległy bardzo dużej zmianie na przestrzeni ostatnich lat. Aktualnie nie dziwi nikogo widok kobiety w zawodzie kierowcy tramwaju lub też samochodu ciężarowego. Nie dziwi również mężczyzna pełniący funkcję przedszkolanki czy też opiekuna dla dziecka, czy też w innych ponoć „damskich” rolach. Obecnie rzeczą naturalną jest to, iż bobasem zajmuje się oboje rodziców.

Odwiedź autorski serwis (http://ipschool.pl/pl/szkola-muzyczna) – należy kliknąć na wskazany poniżej link i tam masz możliwość poczytać dodatkowe wiadomości na ten ciekawy wątek.

Modne są nawet ostatnio urlopy tak zwane „tacierzyńskie”. Bardzo dobrą okazją do ćwiczeń więc jest zmiana pieluchy lalce czy miśkowi, włożenie mu ubranka dla lalek (śliczne ubranka dla lalek), zabawa w nakarmienie lalki czy miśka.Jak widać po ostatnich kłótniach w naszym społeczeństwie nie wszyscy nadążają za tymi zmianami. Stąd być może biorą się te wszystkie nieporozumienia. Z przepaści między pokoleniami. W tej kwestii na pewno lepiej zaufać psychologom i własnym instynktom macierzyńskim czy też „tacierzyńskim”:)