Dlaczego wełna jest tak popularnym materiałem, bardzo często stosowanym w odzieżowym przemyśle.

Wełna większości z nas kojarzyć się będzie albo z eleganckimi garniturami i marynarkami, albo ciepłymi czapkami, szalikami i płaszczami. A tak naprawdę wełna stosowana jest w wielu innych przypadkach, nie tylko jako samodzielna tkanina, ale też jako dodatek do bawełny albo lnu. Jej popularność wynika przede wszystkim z cech, jakie posiada, a posiada ich naprawdę dużo.

Przede wszystkim wełna (zobacz wełna gotowana na żakiet) parzona doskonale chroni przed niskimi temperaturami i świetnie odprowadza wilgoć (przejdź na i zapoznaj sie z ofertą wełny parzonej). Przez te wszystkie cechy nadaje się do zakładania nie tylko w okresie chłodów, ale też świetnie daje sobie radę podczas upałów w lecie. Jak się okazuje ubrania zrobione z tego materiału przez wielu ludzi uznawane są za niezwykle wygodne nawet jak są wyższe temperatury. Co ważne, wełna grzeje nawet wtedy, gdy będzie wilgotna. Wynika to z tego, że jej włókna pochłaniają sporo wilgoci, przez co nawet jak się zmoczą, to nie będzie się tego odczuwać noszących. Właściwość ta jest niezwykle przydatna w naszej strefie klimatycznej, kiedy w jesieni i zimie często występują opady.

dzianina wełniana

Autor: annieo76
Źródło: http://www.flickr.com/photos/nelanah/381421012/sizes/l/
dzianina wełniana

Autor: liketearsintherain’s buddy icon
Źródło: www.flickr.com
Jedną z ważniejszych zalet, jakie ma (rozwinięcie tych informacji: http://lamalama.pl)dzianina wełniana (Poszukujesz dzianin wełnianych? Sprawdź tutaj), jest wysoka sprężystość (Dzianina wełniana? Tylko od Przez to właśnie ubrania wykonane z takiego materiału praktycznie nie wymagają prasowania lub to prasowanie będzie dość rzadkie. Tak samo będzie z praniem. W związku z tym że wełniane tkaniny są produkowane z włókien w pełni naturalnych, to ich budowa sprawia, że w pewien sposób ulegają one samooczyszczeniu. Dzięki temu nie pochłaniają tak dużej ilości kurzu i zapachów, jak inne materiały, a tym samym nie wymagają tak częstego prania. Wełna może być wytwarzana z wielu rodzajów zwierząt, najwięcej produkuje jej się z owiec. W nieco mniejszych ilościach wykorzystywane są też inne gatunki zwierząt, na przykład wielbłądy czy nawet króliki. Z nich wełny nie pozyskuje się tak dużo, ale za to charakteryzuje się ona doskonałymi parametrami i właściwościami.

Najbardziej znaną odmianą wełny ekskluzywnej jest kaszmir. Ten typ wełny pochodzi z sierści kóz które zamieszkują górskie tereny Mongolii i Chin, a robi się ją w sposób ręczny w niewielkich ilościach.