Czytanie książek, kontra różne inne pomysły pożytkowania naszego wolnego czasu

Czytanie książek to jeden z popularniejszych sposobów na spędzanie wolnych chwil. W dzisiejszym świecie czynność ta niestety stopniowo wypierana jest przez wykorzystywanie nowoczesnych urządzeń, zazwyczaj urządzeń komputerowych i sieci WWW. Książki wciąż jednak zachowały sporą grupę miłośników. Można to stwierdzić między innymi w oparciu o obserwacje jak wiele jest ludzi czytających w autobusach, pociągach i innych pojazdach tego rodzaju. Czytanie jest rozrywką w rozumieniu tradycyjnym, poza samej czynności czytania wymaga od odbiorcy także rozumienia i włączenia fantazji. Tym różni się na przykład od oglądania telewizji, która to rozrywka nie wymaga zbytniej refleksji. Oprócz tego poprzez czytanie książek zwiększa się zasób słownictwa, a odbiorca jest obyty z regułami gramatyki i pisowni języka, w jakim czyta. Z tej przyczyny ludziom uczącym się języków obcych często poleca się czytanie książek w danym języku, ponieważ przyswajają oni nowe słowa. W szczególności polecane jest czytanie książek, które już się zna, co uprości zagłębianie się w ich treść.

Co czytać?

dziewczyny podczas czytania

Autor: CollegeDegrees360
Źródło: http://www.flickr.com

Na pytanie „co warto przeczytać?” nie ma konkretnej odpowiedzi. Wybory lekturowe zależą bowiem od gustu danego odbiorcy, a każdy ten gust ma inny. Wyborów powinno się więc dokonywać na zasadzie prób i błędów. Po odszukaniu zajmującej i odpowiadającej gustowi książce można przykładowo sięgnąć po inne pozycje danego autora. W późniejszym okresie można z kolei zainteresować się innymi pozycjami w ramach tego samego gatunku.

Jeżeli ciekawi Cię ciąg dalszy (http://kodak.wroclaw.pl/system/oferta/zdjecia-dowodowe) naszego wpisu zapraszamy do następnego tekstu, który czeka na Ciebie pod podanym linkiem. Tam rozwieją się wszelkie Twoje niepewności.

Dzięki temu podnosi się szanse na znalezienie czegoś dobrego do czytania. Zasób tytułów na świecie jest wielki i niemożliwy do zliczenia, każdy więc może znaleźć coś dla siebie. Ciekawe propozycje można odnaleźć tu –

Czytelnictwo w Polsce

Niestety w ostatnim czasie stwierdza się w kraju drastyczny spadek stopnia czytelnictwa. Z najnowszych badań wnioskuje się, że tylko około 30% obywateli Polski czyta książkę w ciągu jednego roku.

Warto zobaczyć odsyłacz (https://www.textura.net.pl/srutowanie-nawierzchni-drogowej), by poza tym dowiedzieć się czegoś ciekawego na ten temat, zatem kliknij tutaj oraz poznaj inne teksty.

Istnieje jednak również stała grupa czytelników, którzy czytają książki nagminnie i regularnie i w ciągu roku czytają ich więcej niż 6. Obecnie spora liczba ludzi przechodzi od czytania tradycyjnego do ekranowego, a to również powinno liczyć się do rankingów czytelnictwa. Więcej czytają również dzieci, nierzadko z uwagi na zadawane przez nauczycieli lektury obowiązkowe.