Czym zajmuje się podologia?

Określenie podologia pochodzi z greki: logos-nauka, podos-stopa. Podologia to dziedzina medycyny absorbująca się badaniem upośledzeń, zniekształceń a także zaburzeń funkcji stóp. W naszej ojczyźnie wiedza podologiczna jest jeszcze niewiele rozpowszechniona.

szczupła sylwetka

Autor: Butz.2013
Źródło: http://www.flickr.com
W poniektórych państwach Europy Zachodniej, nauka ta zaliczana jest już do fachowych profesji medycznych. Podolog osobiście bada zmiany patologiczne na stopach i realizuje właściwe zabiegi, lub kieruje pacjenta do właściwego medyka specjalisty. Podolog Bytom wspiera swą pracą medyków dermatologów, lekarzy ortopedów, lekarzy rodzinnych, przede wszystkim ściśle współpracuje z doktorami diabetologami. Podolog jest przygotowany do fachowej obsługi chorych z grup ryzyka, tj. cukrzycy, chorzy na hemofilię, lub reumatycy. Wywiad a także badanie podologiczne umożliwiają wczesne rozpoznanie zagrożeń i skierowanie pacjenta do stosownego medyka specjalisty, co powiększa możliwość zatrzymania dalszych patologicznych zmian, nie tylko w obszarze stopy. gabinet podologiczny gliwice jest doświadczoną osobą, jaka dopomoże pacjentowi w dokładnym wykonywaniu zaordynowań doktora dotyczących specjalistycznej pielęgnacji stóp.
Jeśli chodzi o gabinet podologiczny Tarnowskie Góry, (moje źródła) badanie w tym miejscu powinien wykonać każdy, bowiem nierzadko nie uświadamiamy sobie, iż dokuczliwości jakie odczuwamy są spowodowane uszkodzeniami stóp. Właśnie na stopach odnajdują się receptory organów całego organizmu stąd tak istotna będzie dbałość o ich zdrowie. Wizyta w gabinecie podologicznym rozpoczyna się od przeprowadzenia wywiadu na temat stanu zdrowia.

W następnej kolejności stopy poddawane są szczegółowym oględzinom, w umotywowanych przypadkach (dla przykładu moczówka cukrowa) przeprowadzane będą specjalistyczne badania. Po postawieniu diagnozy podolog planuje kurację i dobiera stosowne preparaty do pielęgnacji domowej.