Czemu poznawanie książek jest tak ważne i to już od bardzo młodego wieku. W rzeczywistości jest kilka powodów

Możemy powiedzieć, że znana akcja „Cała Polska czyta dzieciom”, która parę lat temu pojawiła się w mediach, sprawiła bardzo dużo dobrego. Osoby, jakie nie zdawały sobie sprawy z pozytywnego oddziaływania czytanek nagle zaczęły czytać swoim dzieciom. I tak to się fajnie rozwinęło, już dziś widzimy wyniki tych działań. Trzeba przyznać, że to jedna z najbardziej pozytywnych akcji ostatnich lat.

polecamy sklep z zabawkami

Autor: Thomas Frost Jensen
Źródło: http://www.flickr.com
Książki dla dzieci powinny być do zdobycia w każdym miejscu. Nie jedynie dla tych rodzin, w jakich są na to środki pieniężne, lecz także, w których warunki do życia nie są zbyt wygodne. Prawdą jest, iż właściwe książki czytane w najmłodszych latach pozwalają prawidłowo się rozwijać. A najbardziej ciekawe jest to, że wystarczy, iż 15 minut dziennie czytać będziemy naszemu maluchowi, a to już będzie gwarantowało pewien rezultat.

Dlaczego w ogóle czytanie jest takie ważne? Najzwyczajniej, to naprawdę rozwija wyobraźnię, uczy, bawi, pokazuje zjawiska, przedmioty, ludzi, objaśnia świat, w jakim żyjemy. Wiele badań pokazuje, iż dziecko, któremu rodzice czytali za młodu osiąga sukces w dorosłym życiu. Co interesujące, kiedy już samo jest w stanie czytać, to bardziej ochoczo sięga po książki. Wytwarza się taki nawyk czytania, ponieważ dziecku, a później młodemu człowiekowi kojarzy się to pozytywnie, ma odpowiednie wspomnienia z tym związane. Inaczej zaś osoba, która nigdy nie miała kontaktu z czytaniem, lub był ten kontakt dość nieznaczny.

Dla takiej osoby poznawanie książek jest dziwne, więc w póżniejszym życiu będzie miało ono problem, aby polubić książki. Książki dla dzieci więc są niezwykle ważne, bo nie dość, że rozpalają wyobraźnię i znajomość świata, to dodatkowo wyrabiają konkretne nawyki, które są bardzo przydatne w przyszłości.

Niestety, wiele dzieci zamiast znać bajki i powieści marnuje czas w sieci lub grając w na komputerze. To tak naprawdę do niczego dobrego nie prowadzi. Pamiętajmy więc, ażeby poświęcać dziecku jak najwięcej czasu, lecz aby ten czas był jak najlepiej wykorzystany, poznawanie książek dla dzieci, to jedna z tych czynności, o której koniecznie powinniśmy pamiętać. Pamiętajmy, iż to zaprocentuje na przyszłość, my będziemy usatysfakcjonowani i nasze dzieci z takiego obrotu sprawy w pełni będą korzystać.