Co warto wiedzieć o pierwszej pomocy przedmedycznej? Jakie są jej fundamentalne zasady?

Niejednemu z nas wydaje się, że prawdopodobieństwo, że znajdziemy się w sytuacji, w której ktoś będzie potrzebował jego pomocy jest znikome. Aczkolwiek, nigdy nie wiadomo, kiedy to właśnie my będziemy musieli udzielić pomocy poszkodowanemu w kolizji samochodowej czy osobie, która doznała zawału bądź udaru. Pierwsza pomoc to te działania, które podejmujemy, by uratować kogoś, kto znalazł się w sytuacji zagrażającej jego życiu lub zdrowiu.

defibrylator

Autor: Bernhard Wintersperger
Źródło: http://www.flickr.com

By je wykonać nie trzeba być ani lekarzem ani ratownikiem medycznym. Istotne, by znać najistotniejsze zasady pierwszej pomocy. Jeżeli znajdziemy się na miejscu jakiegoś zdarzenia, pierwszą czynnością z naszej strony powinno być upewnienie się, czy okolica jest bezpieczna, czy my jesteśmy bezpieczni. Następnie musimy określić, w jakim stanie jest poszkodowany. Jeżeli świadków zdarzenia jest więcej, klarownie i stanowczo, zwracając się wprost do konkretnej osoby, prosimy, by zadzwoniła pod numer alarmowy. Jeśli jesteśmy samy, to zadzwonić musimy my. Jeżeli poszkodowany oddycha układamy go w pozycji bocznej ustalonej. Jeżeli mamy podejrzenie, że nie oddycha, musimy udrożnić drogi oddechowy i przykładając ucho do twarzy oraz obserwując klatkę piersiową sprawdzamy, czy oddech (ozonatory domowe) występuje. Jeśli nie, zaczynamy resuscytację. Zasadą jest, że powinniśmy wykonywać w kółko 30 uciśnięć klatki piersiowej oraz 2 wdechy. I tak do momentu przybycia pomocy specjalistycznej, do momentu odzyskania oddechu bądź, do do momentu, w którym zagrożone jest bezpieczeństwo reanimującego.

pogotowie

Autor: Seluryar
Źródło: http://www.flickr.com

Jeśli jest w zasięgu ręki defibrylator aed (zobacz: Defibrylator AED Philips Heartstart FRx), który najczęściej dostać można w centrach handlowych, supermarketach, dworcach, czyli miejscach publicznych, w wielu sytuacjach okaże się pomocny. W wielu sytuacjach mamy bowiem do czynienia z migotaniem komór. Defibrylator aed jest tak zbudowany, że po jego uruchomieniu otrzymujemy szczegółową instrukcję, w jaki sposób mamy działać. Po podłączeniu pacjenta, kluczowe jest, by nikt nie dotykał poszkodowanego.