Co oznaczają cyferki przy symbolu oleju przekładniowego oraz w jaki sposób kupić najlepszy?

Ewolucja skrzyni przełożeń jest niezwykle znaczna oraz obejmuje bardzo wiele rozwiązań. Jeszcze bardziej innowacyjne technologie powodują, że stawia to wyzwania olejowym koncernom. Obecnie na motoryzacyjnym rynku moglibyśmy spotkać typowe skrzynie ręczne, skrzynie automatyczne i skrzynie ze złożonymi dwusprzęgłowymi przekładniami.

oleje przekładniowe

Autor: jjandchris
Źródło: http://www.flickr.com
łąka

Autor: PhillipC
Źródło: http://www.flickr.com/
Zastosowane w nich procesy funkcjonują pod wielkim obciążeniem.

selfie - urlop

Autor: Artur Nowacki
Źródło: http://www.flickr.com
Oleje przekładniowe w skrzyni biegów spełniają bardzo dużo ważnych funkcji. Przede wszystkim są odpowiedzialne za smarowanie, utrzymywanie w czystości a także za tłumienie drgań i hałasów, które spowodowane są działaniem skrzyni.

Bez obawy – zobacz link na stronie (http://www.sklep.labempire.com.pl/koncowki-do-pipet,2,12089), który kieruje do analogicznej witryny. Przeczytasz na niej przykuwające wzrok posty w kontekście do przedstawianego tutaj zagadnienia.

Tego typu oleje poprawiają pracę przekładni głównej i ślizgowych łożysk oraz łożysk tocznych. Zależnie od tego, w którym miejscu takie elementy się znajdują oraz jakie spełniają role, oleje przekładniowe pracują w inny sposób. Przekładnia, która posiada zęby proste wymaga wytworzenia trwałej warstwy bez granicznego tarcia. Natomiast przekładnie hipoidalne potrzebują oleju, który chroni współpracujące ze sobą elementy przed granicznym tarciem. Olej przekładniowy może również ochraniać przed rdzą i rozpuszcza brudy oraz może ochładzać układ.

Oleje przekładniowe możemy podzielić ze względu na lepkość oraz skład chemiczny. Ich dostosowanie do konkretnych sytuacji prawdopodobne jest dzięki dodatkom uszlachetniającym, które wpływają na zachowanie się oleju w danej temperaturze. Poprawiają one smarność oraz ochraniają przed rdzą a także zapobiegają starzeniu się oleju. Klasyfikacja jakościowa, która jest zazwyczaj stosowana to klasyfikacja API. Moglibyśmy tu wyróżnić 6 klas, które oznaczone są literkami GL oraz cyframi od 1 do 6. Oleje jakości 1-3 są używane w mechanizmach o mniejszych obciążeniach.

Możemy je spotkać dosyć rzadko, gdyż w sprzedaży moglibyśmy odnaleźć w większości skrzynie przełożeń, które posiadają olbrzymie obciążenie. Do takich skrzyni wykorzystuje się olej jakości 4 i 5. Klasa 6 jest zarezerwowana dla udoskonalonych olejów, które w rzeczywistości jeszcze nie istnieją.