Biżuteria, jaka przez wieki cały czas pełni swoją rolę i zawsze będzie bardzo cennym nabytkiem dla wszystkich kobiet.

Biżuteria od wieków stanowiła element ozdoby, który wzbudzał pożądanie kobiet niezależnie od stanu posiadania oraz wieku. Dziś również stanowi uroczy dodatek, wykańczający kreację i zadający szyku właścicielce.

Na przełomie lat moda i wzory się zmieniały, niektóre materiały pojawiały się w wyrobach biżuteryjnych i pozostawały tam na stałe, inne były tylko chwilowym krzykiem mody i w szybkim tempie odchodziły w niepamięć. W zależności od mody, biżuteria mogła przyjmować formę niewielkich klejnocików, lub też rzucała się w oczy w postaci wielkich, krzykliwych brył i przepięknych wzorów. W zasadzie parę przez lata nie ulegało większym zmianom. Przede wszystkim metale takie jak złoto albo srebro cały czas są modne i mają odbiorców niezależnie od mody. Ma to związek również z faktem, że metale te, analogicznie jak kamienie szlachetne, stanowią rodzaj inwestycji, gdyż trzymają swoją wartość. Przykładowo kolczyki srebrne czy złote, które znudziły się właścicielce, można przekazać złotnikowi, a ten przerobi cenny kruszec w inną piękną

Przez lata regułą było to, że biżuterię robili nieliczni specjaliści, to znaczy właśnie jubilerzy oraz złotnicy. Ich kunszt znany był w okolicy a świecidełka cieszyły się dużą renomą, mimo nierzadko zaporowej ceny. Ich zaletą było to, że jako wyrób ręczny, były niepowtarzalne i jedyne w swoim rodzaju. W czasach taśmowej produkcji, do sklepów trafiać zaczęły wyroby mało ciekawe, nastawione na mało zamożnego i mało wymagającego odbiorcę. ozdobę.

bransoletka srebrna

Autor: MAURO CATEB
Źródło: http://www.flickr.com

Jednakowe bransoletki srebrne czy tombakowe pierścionki mogło nosić nawet kilkadziesiąt pań. Tego typu unifikacja prowadziła również do zmniejszenia jakości biżuteryjnych wyrobów. Na szczęście rynek szybko weryfikować zaczął te mało ciekawe trendy i od jakiegoś czasu górę bierze indywidualność projektów i niepowtarzalność wyrobów. Znaczącą różnicą jest jednak to, że dzisiaj za wytwarzanie biżuterii biorą się osoby nie mające zupełnie przygotowania w zawodzie złotnika.

Będzie dobrze, jeśli posiadają przynajmniej odpowiedni zmysł estetyczny. Wtedy robione domowymi metodami cudeńka z drucików, koralików, sutaszu czy modeliny mogą mieć szansę żeby zaistnieć w biżuteryjnym świecie.